Prima pagină » Știri politice » Prima dilemă a lui Băsescu în Capul Verde: „Când e verde, doamnă, când plouă?”

Prima dilemă a lui Băsescu în Capul Verde: „Când e verde, doamnă, când plouă?”

Prima dilemă a lui Băsescu în Capul Verde:
Președintele Traian Băsescu s-a întâlnit, vineri, pe aeroportul din insula Sal, în Republica Capului Verde, unde a făcut escală spre Chile, cu o româncă din Covasna, angajată a aeroportului.

Președintele Traian Băsescu s-a întâlnit, vineri, pe aeroportul din insula Sal, în Republica Capului Verde, unde a făcut escală spre Chile, cu o româncă din Covasna, angajată a aeroportului.

„Sunt singura româncă de pe insula asta. E prima oară în 26 de ani când văd aici o aeronavă Tarom, nu mai zic de atâția români și chiar de președintele țării. Sunt foarte emoționată, e o surpriză imensă”, a spus românca.

Ea i-a povestit președintelui ca a absolvit Facultatea de Mecanică a Institutului Politehnic din București în 1985, iar în anul 1986 a plecat în Capul Verde împreună cu soțul său, care e din această țară.

„Vorbiți foarte bine limba română, doamnă, pentru o unguroaică. E bine că nu ați uitat-o”, i-a spus președintele. „De unde știți că sunt unguroaică?”, a răspuns ea, iar Băsescu i-a spus că accentul ei este inconfundabil, chiar și după 26 de ani.

Noemi Reka Estreias a spus că merge în fiecare an în vacanță în țară, iar Băsescu i-a povestit că și el a mers în vacanță la Covasna.

Băsescu a mai spus că se aștepta ca insula sa fie verde, însă a fost surprins să vadă deșert în jurul aeroportului. „Când e verde, doamnă, când plouă?”, a întrebat președintele, iar românca i-a spus că e foarte cald tot anul și de aceea insula este și foarte apreciată de turiști.

Românca a mai povestit că lucrează ca inginer mecanic la întreținerea mașinilor hidraulice de pe aeroport și că are împreună cu soțul și fiul său și o firmă de tranzacții imobiliare și comerciale.

Președintele Băsescu face, în perioada 25-30 ianuarie, o vizită în America Latină, unde va participa la Summitul Comunității Statelor Latino-Americane și Caraibiene (CELAC) – UE, având programată și o vizită oficială în Peru.

Corespondență de la reporterul MEDIAFAX Marius Frățilă, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Urmează un atac terestru în Iran? 3.500 de pușcași marini au ajuns în Orientul Mijlociu
Digi24
„Trebuie să redeschidem Strâmtoarea Trump”. După Golful Mexic, liderul de la Casa Albă a botezat și Strâmtoarea Ormuz
Cancan.ro
Filmul tragediei în care Ionuț și Mădălina și-au pierdut viața. Greșeala care le-a fost FATALĂ
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Viktor Orban, huiduit copios în timpul unui miting electoral. „Vreți să dați banii maghiarilor Ucrainei!”
Mediafax
Jaf „dulce”: 12 tone de batoane KitKat, furate în Europa. Camionul în care se aflau nu a mai ajuns la destinație în Polonia
Click
Schimbări spectaculoase după Luna Plină în Balanță din 2 aprilie! 3 zodii trag lozul câștigător, atrag bani, sănătate și surprize neașteptate
Digi24
Metoda ingenioasă prin care sute de litri de motorină erau furați săptămânal de pe un șantier de modernizare a căii ferate
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran
Ce se întâmplă doctore
Noi imagini controversate cu Elena Băsescu! Cât de mult s-a schimbat fiica cea mică a fostului președinte. Operațiile estetice au transformat-o
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Este nevoie de fișă medicală pentru duplicat la permisul auto?
Descopera.ro
O structură bizară de pe Marte seamănă cu o piramidă egipteană antică
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Cele mai proaste locuri în avion. De ce sunt sfătuiți pasagerii să le evite?