Prima pagină » Auto » Peugeot Citroen primește un sprijin neașteptat

Peugeot Citroen primește un sprijin neașteptat

Peugeot Citroen primește un sprijin neașteptat
Statul francez ar putea prelua o participație la grupul francez PSA Peugeot Citroen, a declarat vineri ministrul pentru buget, Jerome Cahuzac, după ce producătorul auto a anunțat revizuirea în scădere cu 4,1 miliarde de euro a valorii unor active din Europa.

Statul francez ar putea prelua o participație la grupul francez PSA Peugeot Citroen, a declarat vineri ministrul pentru buget, Jerome Cahuzac, după ce producătorul auto a anunțat revizuirea în scădere cu 4,1 miliarde de euro a valorii unor active din Europa.

Chiar dacă revizuirea nu afectează lichiditatea sau solvabilitatea grupului, declinul valorii activelor reflectă înrăutățirea perspectivei pieței europene, potrivit New York Times.

Întrebat la BFM Television dacă Franța ar putea investi la Peugeot pentru a susține grupul, ministrul pentru buget a declarat: „Este posibil. Această companie nu trebuie și nu poate să dispară. Trebuie să facem ce este nevoie pentru ca PSA Peugeot Citroen să supraviețuiască”.

Acțiunile grupului se aflau în urcare cu 4,9% la 8:32 GMT, cotația fiind susținută inclusiv de speculațiile implicării statului francez.

„Revizuirea în scădere a valorii nu va afecta fluxul de numerar, nici lichiditatea sau solvabilitatea. Arată totuși că perspectivele unei recuperări pe piața europeană sunt mai pesimiste decât în urmă cu șase luni”, a declarat un trader din Paris.

Orice investiție a statului la Peugeot ar fi o măsură „de ultimă instanță”, a scris cotidianul Liberation, citând surse.

Peugeot este una dintre companiile auto cel mai puternic lovite de declinul vânzărilor în Europa. Producătorul auto desființează 8.000 de locuri de muncă și închide o fabrică, pentru a opri pierderi care ajung la circa 200 de milioane de euro pe lună.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce înseamnă când pisica te privește și clipește lent, potrivit cercetătorilor
Digi24
George Simion, după ce Dragoș Sprînceană l-a numit „trădător de țară”: „Minciuni. Le fuge pământul de sub picioare”
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
„Cred că un soldat ar spune mulțumesc”. Un vlogger rus prezintă rația individuală de hrană din Armata Română
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Lavrov, schimbare radicală de ton: acuză SUA că blochează un acord de pace în Ucraina
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe fanii săi! Cum a apărut bruneta în cea mai provocatoare ședință foto
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Dacia renunță la motoarele pe GPL. De când intră în vigoare decizia și cu ce vor fi ele înlocuite
Descopera.ro
Care este diferența dintre alcool și etanol?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Cum ajută zahărul creierul să-și reseteze amintirile?