Prima pagină » Știri externe » Un parlamentar britanic compară un cartier din Sofia locuit de romi cu ghetourile din Africa de Sud

Un parlamentar britanic compară un cartier din Sofia locuit de romi cu ghetourile din Africa de Sud

Un parlamentar britanic compară un cartier din Sofia locuit de romi cu ghetourile din Africa de Sud
Cartiere ca cel în care trăiesc romi la Sofia, pe care l-a comparat în urma unei vizite cu ghetouri din Africa de Sud, nu ar trebui să existe în UE, iar minoritățile trebuie să fie integrate, a declarat vicepreședintele UKIP Paul Nuttall într-o conferință de presă, relatează site-ul Novinite.com.

Cartiere ca cel în care trăiesc romi la Sofia, pe care l-a comparat în urma unei vizite cu ghetouri din Africa de Sud, nu ar trebui să existe în UE, iar minoritățile trebuie să fie integrate, a declarat vicepreședintele UKIP Paul Nuttall într-o conferință de presă, relatează site-ul Novinite.com.

Parlamentarul britanic, vicepreședinte al formațiunii naționaliste și euroscpetice UK Independence Party (UKIP), a efectuat o vizită la Sofia la invitația unui parlamentar independent bulgar, Slavi Binev, cu scopul de a prezenta poziția sa și a UKIP cu privire la imigranții bulgari în Marea Britanie. Această vizită are loc în urma unei serii de declarații pe această temă ale liderului formațiunii, Nigel Farage, care au declanșat un val de reacții. „Dacă aș fi bulgar, mi-aș face bagajele acum și aș pleca spre Marea Britanie”, declara Farage, între altele, la sfârșitul lui ianuarie.

Potrivit site-ului, Nuttall a venit în Bulgaria să le explice bulgarilor că străzile din Londra nu sunt pavate cu aur, cum afirma un politician britanic citat recent de presa locală. Însă, în loc să viziteze centrul Sofiei, vicepreședintele UKIP a efectuat o vizită într-unul dintre cele mai mari cartiere locuite de romi, unde a fost primit cu interes și cu o serie de plângeri despre condițiile de viață deplorabile și lipsa de locuri de muncă.

După vizită, parlamentarul britanic a comentat că asemenea condiții nu ar trebui să existe în Europa și că minoritățile trebuie să fie integrate. El a adăugat, citat Novinite.com, că este sigur că nu aceasta este imaginea Bulgariei, dar că este un fapt că asemenea locuri, pe care le-a comparat cu ghetourile din Africa de Sud, există într-o țară membră a Uniunii Europene (UE).

Ulterior, Nuttall a evocat „realitatea politică” bulgară și după ce Volen Siderov, liderul naționalist al partidului Ataka (de extremă dreapta), a pătruns împreună cu mai mulți susținători în sala în care acesta susținea o conferință de presă, strigând că parlamentarul britanic trebuie să ceară scuze întregului popor bulgar. Acest gest a provocat un schimb dur de replici între Siderov și Binev, scrie site-ul.

Nuttall a spus că nu are de ce să ceară scuze, având în vedere că nu i-a atacat niciodată pe bulgari, ci doar a prezentat fapte. El a subliniat că „isteria imigrației” din Marea Britanie este alimentată de situația economică din țara sa, insistând că britanicii se tem de toți imigranții, indiferent de unde vin, potrivit Novinite.com. În opinia lui Binev, nu bulgarii sunt problema, ci politicile celor aflați la putere, parlamentarul bulgar subliniind că preferă „adevărul dureros” spus de „prieteni ca Nuttall” „ipocriziei” liderilor bulgari și UE, mai scrie site-ul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Frații Tate vor să se mute la Cluj-Napoca și să cumpere un hotel celebru, clădire istorică, unde să locuiască. Ce spune primăria
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce cresc temerile privind o posibilă confruntare între Rusia și NATO. Unde poate ataca Putin
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Azi e celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este! Poți ghici din prima?
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Chinezii au șocat Salonul Auto din 2026 cu această mașină extremă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Arheologii au descoperit cele mai vechi unelte de lemn din istoria omenirii