Prima pagină » Știri » Medicul Dan Enescu, premiat la Gala Mediafax 2013

Medicul Dan Enescu, premiat la Gala Mediafax 2013

Dan Enescu, medicul care a salvat copiii supraviețuitori ai incendiului de la Maternitatea Giulești din București, a fost premiat "pentru transformarea profesiei într-o religie" la Gala MEDIAFAX 2013, care are loc miercuri seară, la Ateneul Român din Capitală.

Dan Enescu, medicul care a salvat copiii supraviețuitori ai incendiului de la Maternitatea Giulești din București, a fost premiat „pentru transformarea profesiei într-o religie” la Gala MEDIAFAX 2013, care are loc miercuri seară, la Ateneul Român din Capitală.

Premiul acordat medicului Dan Enescu, managerul Spitalului „Grigore Alexandrescu” din Capitală, a fost prezentat de Elvira Gheorghiță, senior reporter MEDIAFAX.

Dan Enescu a primit la Gala MEDIAFAX 2013 „premiul pentru transformarea profesiei într-o religie”, „pentru că performanța lui a reușit să îndrepte și greșelile altora și deficiențele sistemului. Pentru că a salvat copiii supraviețuitori ai incendiului de la Maternitatea Giulești, devenind astfel primul chirurg din lume care a tratat cu succes traumatisme de acest fel, mai ales în condițiile în care era vorba despre copii născuți prematur. Pentru că a reușit, în 2012 să fie inclus în Top 100 personalități ale lumii medicale internaționale”.

Premiul a fost ridicat de medicul Raluca Teodora Bulea, care a amintit de dedicarea lui Dan Enescu față de pacienții săi.

Agenția de presă Mediafax, cel mai mare furnizor român de informație generalistă și de business, organizează, miercuri seară, Gala Mediafax 2013, eveniment dedicat valorilor și știrilor bune, în care sunt marcate principalele evenimente și sunt premiați eroii știrilor bune ale anului trecut.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cercetătorii români au descoperit o bacterie rezistentă la 10 antibiotice în Peștera Scărișoara