Prima pagină » Știri » Maternitatea din Buzău inaugurată vara trecută în campania electorală, încă nefuncțională

Maternitatea din Buzău inaugurată vara trecută în campania electorală, încă nefuncțională

Maternitatea din Buzău inaugurată vara trecută în campania electorală, încă nefuncțională
Maternitatea din Buzău inaugurată în 2012 în campania electorală pentru alegerile locale de fostul președinte al CJ Buzău Victor Mocanu este nefuncțională la mai mult de jumătate de an de la tăierea panglicii, pentru darea în folosință a unității medicale fiind nevoie de alte câteva milioane de euro

Noua maternitate din municipiul Buzău a fost inaugurată în vara lui 2012 de fostul președinte al Consiliului Județean Victor Mocanu fără ca spitalul să fie terminat, să fie funcțional și fără să dețină avizele necesare, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Investiția în această maternitate a depășit 15 milioane de euro, iar pentru inaugurare, cu o săptămână înaintea alegerilor locale, fosta conducere a Consiliului Județean Buzău a încheiat un contract de închiriere a unei părți din aparatura medicală contra sumei de 50.000 de euro lunar.

La mai bine de șase luni de la inaugurarea obiectivului spitalicesc, maternitatea rămâne închisă, iar pentru ca ea să devină funcțională este nevoie de o sumă importantă, de ordinul milioanelor de euro.

„Acea clădire nu e finalizată, acum se desfășoară o expertiză pentru a vedea ce grad e finalizat. S-a furat cablul electric care nu putea fi luat decât cu o macara, nu merge încălzirea în sălile de operație. Din punct de vedere al constructorului clădirea nu e gata. Am solicitat proiectul tehnic pentru a putea prelua clădirea, nu ni s-a dat așa că am solicitat o expertiză. Toată aparatura care a fost filmată la inaugurarea de anul trecut era închiriată, și mai mult, nu asigura fluxul necesar unui proces medical, aș fi încercat să o păstrez chiar dacă era 50.000 lunar chiria, dar era o parte din aparatură, nu cât să poată asigura nașterea unui copil” a declarat președintele Consiliului Județean Buzău, Cristi Bîgiu.

Președintele Consiliului Județean Buzău a adăugat că a căutat soluții pentru urgentarea deschiderii maternității, iar unul dintre proiecte este ca unitatea să fie preluată de Ministerul Sănătății și să fie transformată în maternitate regională. Există, de asemenea, discuții pentru contracararea unui leasing de către administrația județeană pentru cumpărarea echipamentelor medicale.

„Am inițiat discuții cu Ministerul Sănătății să o transformăm în maternitate regională. Asta ar însemna că ne-ar finanța dotarea sau încercăm să contractăm un leasing, dacă nu rezolvăm cu Ministerul Sănătății, un fel de credit pentru achiziționarea acestor utilaje. Există un studiu de nouă milioane de euro pentru dotări pentru ca unitatea să fie funcțională, am discutat și cu alte firme care spun, din experiență, că o maternitate cu un nivel mediu spre plus poate fi dotată și cu trei – patru milioane de euro. Am cerut așadar să facem o analiză și așteptăm rezultatele”, a adăugat Bîgiu.

Sursa citată a adăugat, în același context, că se fac demersuri susținute pentru ca noua amaternitate din Buzău să fie dată în folosință până la finele anului curent.

Între timp, gravidele nasc într-o maternitate veche de zeci de ani, dărăpănată și cu mari probleme de infrastructură și dotare a secțiilor.

Clădirea în care funcționează vechea maternitate a fost construită în anul 1960, iar destinația inițială a fost de pușcărie, imobilul funcționând din anii ’70 doar cu mici reparații.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Fosilele de Anaconda arată de ce sunt acești șerpi atât de mari