Prima pagină » Știri politice » Blaga: România nu trebuie să renunțe la Schengen, ci la Corlățean

Blaga: România nu trebuie să renunțe la Schengen, ci la Corlățean

Președintele PDL, Vasile Blaga, a declarat, sâmbătă, într-o conferință de presă la Iași, că România nu trebuie să renunțe la aderarea la spațiul Schengen, ci la ministrul de Externe, Titus Corlățean, care a făcut declarații "iresponsabile", transmite corespondentul MEDIAFAX.

Președintele PDL, Vasile Blaga, a declarat, sâmbătă, într-o conferință de presă la Iași, că România nu trebuie să renunțe la aderarea la spațiul Schengen, ci la ministrul de Externe, Titus Corlățean, care a făcut declarații „iresponsabile”, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Este o declarația iresponsabilă a domnului Corlățean. Nu în termenii ăștia se pune problema. România nu trebuie să renunțe la Schengen, ci trebuie să renunțe la Corlățean”, a afirmat Vasile Blaga.

El a spus că România a cheltuit deja o mulțime de bani pentru a îndeplini condițiile aderării la spațiul Schengen, însă USL a dat ocazia statelor europene, prin atacarea statului de drept vara trecută, să aibă motive să lege MCV de intrarea în Schengen.

„Am cheltuit din bani europeni și din bani publici peste 1,3 miliarde euro pentru a ne securiza frontierele. Am avut cea mai mare facilitate Schengen din istoria Uniunii Europene, respectiv 670 milioane de euro, pe care i-am absorbit toți. S-au adăugat 500 de milioane de euro din bugetul de stat pentru contractul EADS, plus 300 de milioane de euro reprezentând fonduri de preaderare, pe PHARE. Din păcate, este legată în mod incorect aderarea la Schengen de MCV. Dar aici vinovat e USL, pentru că le-a dat acestor state în vară, când au atacat statul de drept, ocazia să aibă motive să lege MCV de intrarea în Schengen”, a spus Vasile Blaga.

Ministrul de Externe, Titus Corlățean, a declarat că o eventuală nouă decizie de amânare a aderării României la Schengen la Consiliul JAI de săptămâna viitoare va afecta „credibilitatea procesului”, iar țara noastră ar putea să nu mai fie interesată și doar să aștepte o invitație de la UE.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernatorul BNR, anunțul MOMENTULUI despre cursul leu-euro: Îl lăsăm în continuare să fie mai FLEXIBIL
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Schimbări majore în administrația publică: dispar funcții, apar noi posturi de conducere și se modifică fișele de post
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Femeile din Afganistan, tot mai izolate de lume. Jumătate dintre ele ies din casă cel mult de două ori pe lună
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Ce salariu primește Cătălin Măruță să prezinte 'Furnicuțele' de la Antena 1. Ia mai mult decât la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Denise Rifai înainte de a cunoaște celebritatea. Imagini rare cu prezentatoarea tv! Tatăl arab îi restricționa anumite lucruri
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Dușul rece înainte de culcare te răcorește sau nu?