Prima pagină » Știri politice » Monica Macovei: Intrarea României în Schengen a rămas pe agenda JAI datorită intervenției lui Băsescu

Monica Macovei: Intrarea României în Schengen a rămas pe agenda JAI datorită intervenției lui Băsescu

Monica Macovei: Intrarea României în Schengen a rămas pe agenda JAI datorită intervenției lui Băsescu

Europarlamentarul PDL Monica Macovei a declarat, sâmbătă seară, la Suceava, că intrarea României în Schengen a rămas pe agenda JAI ca urmare a intervenției și insistenței președintelui Traian Băsescu, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Macovei a spus în cadrul unei întâlniri cu membrii PDL la prezentarea moțiunii „Reformiștii” că în cadrul Consiliului JAI, care s-a desfășurat joi, s-a amânat discutarea intrării României în Schengen pentru decembrie 2013, când se va relua discuția, iar faptul că acest subiect a rămas pe agenda Consiliului JAI este numai datorită intervenției președintelui Traian Băsescu.

„Corlățean, un mare diplomat, suținut de Ponta și de Antonescu, a spus că nu-l interesează Schengen. A decis pentru toți românii că nu vrem în Schengen, să stăm acasă supărați și când vor vrea ei să ne ia, să ne sune. Asta este țâfnă și aplicarea proverbului că – Prostul nu e prost destul până nu e și fudul”, a spus europarlamentarul PDL.

Ea a arătat că România a vrut în UE și a intrat fără să fie finalizate reformele în justiție și anticorupție, dar că au fost făcute promisiuni că vor fi realizate.

Macovei a mai explicat că de doi-trei ani MCV este legat de Schengen.

„Nu putem să-l dezlegăm artificial. Este legat MCV de Schengen pentru că spațiul Schengen este un spațiu de încredere. Toți europenii își pun încrederea pe umerii românilor și bulgarilor că vor păzi granția externă a UE și trebuie să aibă încredere în noi”, a spus europarlamentarul.

Ea a ținut să sublinieze că fără intervenția președintelui Traian Băsescu, intrarea României în Spațiul Schengen era scoasă de pe agendă.

„A rămas pe agenda JAI din decembrie 2013, după următorul raport MCV, la intervenția și insistența președintelui Băsescu. Altfel era scos de pe agendă”, a spus Macovei.

Ea a arătat că USL se află de un an la guvernare și a avut două rapoarte MCV critice la adresa clasei politice, Guvern și Parlament.

„Primul vinovat pentru cele două rapoarte critice este Guvernul USL. Din cauza acestor două rapoarte critice, discutarea intrării României în Schengen a fost amânată. E foarte clar. Guvernul Ponta este vinovat pentru amânarea intrării României în Schengen”, a spus Macovei.

Ea a precizat că ultimul raport MCV atrage atenția premierului să nu mai țină miniștri cu probleme penale în Guvern, subliniind că Victor Ponta știe că sunt vizați ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, trimis în judecată, și ministrul Dezvoltării, Liviu Dragnea, investigat penal.

„Ponta și USL își protejează baronii împotriva interesului țării pentru că interesul țării este să intrăm în Schengen. Cât îi lua lui Ponta să scape de Fenechiu și de Dragnea? Îi lua câteva minute să facă o cerere de revocare pe care să o trimită la Președinție. O astfel de dovadă de bună credință din partea României ar fi însemnat foarte mult pentru decizia de joi”, a spus Macovei.

Ea a mai arătat că o altă recomandare MCV făcea referire la numirea transparentă și credibilă a procurorului general și procurorului șef DNA, dar că după o primă procedură care a fost un rateu nu s-a mai întâmplat nimic.

„În continuare USL își urmărește obiectivul de a opri anchetele”, a mai declarat Monica Macovei.
Miniștrii de Interne și Justiție din statele membre UE reuniți, joi, în Consiliul JAI, au convenit amânarea deciziei privind aderarea României și Bulgariei până la o dată ulterioară nedefinită.

De asemenea, miniștrii din Consiliul JAI au decis ca rediscutarea temei să aibă loc într-o reuniune în luna decembrie a acestui an.

Tibi Bujdei, tiberiu.bujdei-mediafax.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Un fost președinte american lansează un podcast despre cărți. Ce titluri a ales și de ce?