Prima pagină » Economic » Creditorii internaționali au relaxat condițiile de austeritate impuse Ciprului pentru împrumuturi

Creditorii internaționali au relaxat condițiile de austeritate impuse Ciprului pentru împrumuturi

Creditorii internaționali au relaxat condițiile de austeritate impuse Ciprului pentru împrumuturi
Statele zonei euro și FMI au acordat Ciprului un an suplimentar pentru îndeplinirea țintelor bugetare în cadrul acordului de ajutor financiar extern, cu împrumuturi de 10 miliarde de euro, potrivit unei variante preliminare a acordului.

 Statele zonei euro și FMI au acordat Ciprului un an suplimentar pentru îndeplinirea țintelor bugetare în cadrul acordului de ajutor financiar extern, cu împrumuturi de 10 miliarde de euro, potrivit unei variante preliminare a acordului, informează Mediafax, citând Wall Street Journal.

Cipru va trebui să ajungă la un surplus bugetar primar, excluzând cheltuielile cu serviciul datoriei, de 4% în 2017, față de ținta anterioară de 2016, întrucât șocul cauzat de închiderea sistemului bancar pentru aproape două săptămâni în martie amenință să afecteze grav economia țării.

Pentru acest an, Cipru estimează un deficit bugetar primar de 2,4% din PIB.

„Așezarea finanțelor publice pe o cale sustenabilă este prioritară pentru stabilizarea economiei și revenirea încrederii companiilor, populației și investitorilor străini în perspectivele economice pe termen lung ale țării”, se arată în proiectul de acord obținut de Wall Street Journal.

Cipru și-a asumat o listă lungă de obiective în schimbul împrumuturilor de 10 miliarde de euro, inclusiv reduceri de cheltuieli și majorări de taxe, precum și restructurarea sectorului bancar.

Potrivit înțelegerii, Cipru a închis a doua mare bancă a țării, Cyprus Popular Bank (Laiki), și mută activele solide la cea mai mare instituție de credit de pe insulă, Bank of Cyprus.

Deponenții ar putea pierde 40-60% din sumele mai mari de 100.000 de euro deținute la Bank of Cyprus, în timp ce la Laiki pierderile peste nivelul asigurat s-ar putea situa la 80%.

Acordul cu zona euro și FMI prevede ca Cipru să adopte măsuri de austeritate cu un impact de 351 milioane de euro în acest an, sumă echivalentă cu 2,1% din PIB. Printre acestea se numără majorarea taxei pe profit de la 10% la 12,5%, a TVA de la 17% la 18% și creșterea accizelor pe produse din tutun și alcool.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Traian Băsescu: „Ce avem acum e rezultatul organizării ticăloase a alegerilor. N-au dat nicio şansă românilor să înţeleagă ce votează”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Cabral a spus ADEVĂRUL după anunțul divorțului de Andreea!
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE schimbă permisul de conducere pentru șoferii de mașini electrice, dar vor fi afectați și posesorii de rulote și remorci
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Ești tratat nepoliticos la ghișeu sau în magazine? Iată ce drepturi ai și cum să le folosești!