Prima pagină » Economic » Peste 7.800 de locuri de muncă vacante în perioada 4-10 aprilie. Județele cu cele mai multe oferte

Peste 7.800 de locuri de muncă vacante în perioada 4-10 aprilie. Județele cu cele mai multe oferte

Peste 7.800 de locuri de muncă vacante în perioada 4-10 aprilie. Județele cu cele mai multe oferte
Peste 7.800 de locuri de muncă sunt disponibile în perioada 4-10 aprilie, cele mai multe fiind în Capitală și în județele Cluj, Iași, Arad, Hunedoara, Constanța și Sibiu, informează, joi, Agenție Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM).

Peste 7.800 de locuri de muncă sunt disponibile în perioada 4-10 aprilie, cele mai multe fiind în Capitală și în județele Cluj, Iași, Arad, Hunedoara, Constanța și Sibiu, informează, joi, Agenție Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM).

Potrivit datelor centralizate de ANOFM, la nivel național sunt înregistrate 7.804 locuri de muncă.

Cele mai multe posturi disponibile sunt în București (496) și în județele Cluj (1.019), Iași (534), Arad (438), Hundeoara (330), Constanța (325), Sibiu (319) și Vaslui (290).

Județele cu cele mai puține posturi vacante sunt Mehedinți (17), Suceava (22), Caraș-Severin (25), Bacău (33), Ialomița (43), Galați (44), Dolj (53) și Buzău (62).

La nivel național, pentru persoanele cu studii superioare sunt înregistrate 734 de locuri de muncă, cele mai multe pentru: ingineri și subingineri, inspector asigurări (66), programator (44), consilier vânzări asigurări (29), consilier financiar-bancar (12), consilier juridic (10).

Pentru studii medii, profesionale și lucrători necalificați sunt disponibile 7.070 de locuri de muncă, cele mai multe pentru: confecționer-asamblor articole din textile (518), muncitor necalificat în industria confecțiilor (433), operator confecționer industrial îmbrăcăminte din țesături, tricotaje, materiale sintetice (296), ospătar și chelner (209), șofer de autocamion sau mașină de mare tonaj (162) și șofer de autoturisme și camionete (148).

Persoanele interesate să ocupe un loc de muncă se pot adresa agențiilor teritoriale pentru ocuparea forței de muncă de domiciliu sau de reședință sau pot accesa adresa de internet http://lmv.anofm.ro/index_lmv.php .

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai bătrân strămoș al rechinilor înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor