Prima pagină » Magazin » Concentrația de CO2 din atmosfera Terrei a depășit un prag istoric: Nu s-a mai întâmplat de milioane de ani

Concentrația de CO2 din atmosfera Terrei a depășit un prag istoric: Nu s-a mai întâmplat de milioane de ani

Concentrația de CO2 din atmosfera Terrei a depășit un prag istoric: Nu s-a mai întâmplat de milioane de ani
Cel mai cunoscut instrument de măsurare a concentrației de dioxid de carbon (CO2) din atmosfera Terrei a înregistrat o valoare care a depășit pragul istoric de 400 ppm (părți per milion), a anunțat, vineri, National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), citat de leparisien.fr.

Cel mai cunoscut instrument de măsurare a concentrației de dioxid de carbon (CO2) din atmosfera Terrei a înregistrat o valoare care a depășit pragul istoric de 400 ppm (părți per milion), a anunțat, vineri, National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), citat de leparisien.fr.

Acest nivel, neegalat de mai multe milioane de ani, reprezintă un semnal care atestă o încălzire îngrijorătoare a planetei noastre.

Măsurătorile, efectuate deasupra vulcanului Mauna Loa din Hawaii, au indicat joi o concentrație de CO2 de 400,03 ppm. Această valoare a calității aerului de deasupra Oceanului Pacific este considerată pentru moment ca fiind „preliminară”, afirmă experții de la NOAA. Un instrument de măsurare administrat de Institutul oceanografic Scripps din San Diego nu a depășit deocamdată valoarea de 400 ppm, cea mai recentă măsurătoare a sa indicând joi 399,73 ppm.

Aceste date reprezintă unul dintre cele mai importante elemente care demonstrează rolul jucat de om în procesul de încălzire a planetei. De la primele măsurători, care indicau 316 ppm în 1958, curba acestui parametru a crescut fără întrerupere. Înainte de revoluția industrială și de folosirea masivă a energiei obținute din resurse fosile, valoarea acestui parametru nu a trecut de 300 ppm pe parcursul a cel puțin 800.000 de ani, potrivit analizelor efectuate de oamenii de știință pe o serie de eșantioane recoltate din gheața polară.

„Ultima dată când planeta a cunoscut o concentrație de CO2 de peste 400 ppm s-a întâmplat în urmă cu circa 3 miliarde de ani, atunci când temperatura globală era cu două sau trei grade Celsius mai ridicată decât în epoca pre-industrială”, a declarat Bob Ward, directorul de comunicare de la Institutul de cercetări Grantham în domeniul schimbărilor climatice și a mediului, afiliat London School of Economics and Political Science.

„Calotele polare erau mai mici și nivelul mărilor era cu 20 de metri mai înalt decât astăzi. Suntem pe cale să creăm un climat preistoric în care societatea noastră va trebui să facă față unor riscuri uriașe și potențial catastrofale”, a adăugat Bob Ward.

Obiectivul fixat de comunitatea internațională este de a limita încălzirea globală cu cel mult 2 grade Celsius în raport cu nivelul preindustrial, un prag dincolo de care oamenii de știință avertizează în legătură cu o busculare a sistemului climatic global, care va antrena o suită de evenimente meteorologice extreme. Valorea de 400 ppm de CO2 plasează deja Terra pe traiectoria unei încălziri medii de 2,4 grade Celsius, potrivit celui mai recent raport întocmit de Grupul interguvernamental de experți în evoluția climei (GIEC).

După părerea lui Michael Mann, specialist în climatologie la Universitatea Penn State, principala problemă o reprezintă viteza cu care cresc concentrațiile de CO2. „Nu există niciun precedent în istoria Terrei în care să fi asistat la o creștere atât de abruptă a concentrației de gaze cu efect de seră”, spune acest expert.

„Natura a avut nevoie de sute de milioane de ani pentru a modifica concentrația de CO2 prin intermediul unor procese naturale, precum depozitarea carbonului. Iar noi, noi le dezgropăm, dar nu în 100 de milioane de ani. Le dezgropăm și le ardem de 100 de ani, de un milion de ori mai repede”, a subliniat Michael Mann.

Dioxidul de carbon face parte din grupa gazelor cu efect de seră. Razele Soarelui intră în atmosferă și lovesc suprafața terestră. Aceasta reemite acea căldură sub forma radiației infraroșii. Însă, acumulându-se în atmosferă, gazele cu efect de seră formează un fel de înveliș în jurul Terrei care reține această radiație în infraroșu. Acest „clopot” înmagazinează căldura, iar clima se încălzește. Încălzirea globală declanșează topirea calotelor polare, a banchizei, a ghețarilor, provocând o creștere a nivelului oceanelor și influențează intensitatea cicloanelor și a uraganelor.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
I-au ademenit, i-au drogat și i-au ucis! Cuplu de ROMÂNI, condamnat în Anglia
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
ANALIZĂ Cum îl ajută pe Putin PROBLEMELE cu care se confruntă România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Șoferul care a ucis doi oameni la Brașov a fost reținut. Anunțul Poliției despre starea lui de sănătate în timpul accidentului
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Cu ce se ocupă acum Marina Dina, fosta asistentă TV a lui Mihai Morar de la Antena Stars. S-a retras din televiziune în 2010
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Tendințele psihopatice sunt legate de microbii din corpul tău, dezvăluie un studiu