Prima pagină » Economic » Următorul stat care riscă o criză bancară similară celei din Cipru

Următorul stat care riscă o criză bancară similară celei din Cipru

Următorul stat care riscă o criză bancară similară celei din Cipru
Scoția ar risca o criză bancară similară celei din Cipru dacă ar deveni o țară independentă, întrucât ar avea un sector bancar "extrem de mare" raportat la dimensiunea economiei, arată un raport al guvernului britanic, citat de CNBC.

Scoția ar risca o criză bancară similară celei din Cipru dacă ar deveni o țară independentă, întrucât ar avea un sector bancar „extrem de mare” raportat la dimensiunea economiei, arată un raport al guvernului britanic, citat de CNBC.

Scoția ar risca o criză bancară similară celei din Cipru dacă ar deveni o țară independentă, întrucât ar avea un sector bancar „extrem de mare” raportat la dimensiunea economiei, arată un raport al guvernului britanic, citat de CNBC.

„O Scoție independentă ar avea un sector bancar excepțional de mare raportat la economia țării, cu active reprezentând peste 1250% din PIB, situație care ar face noul stat mai vulnerabil la șocuri și volatilitate financiară”, potrivit unui raport publicat luni de Trezoreria britanică.

Documentul publicat de Trezoreria britanică este al treilea dintr-o serie de analize pe Scoția vizând influențarea unui referendum planificat pentru septembrie 2014, care va decide dacă Scoția rămâne în cadrul Marii Britanii sau devine un stat independent.

Expunerea financiară a Scoției ar fi mult mai mare decât cea a Islandei sau cea a Ciprului, țări care în ultimii ani au avut de înfruntat prăbușirea sectoarelor bancare naționale. Băncile din Islanda aveau active de 880% din PIB înainte de colaps, în timp ce în Cipru acest indicator se situa la circa 700% din PIB.

„Pe ansamblu, experiența crizelor financiare arată că țările cu sectoare bancare mari față de PIB sunt semnificativ mai vulnerabile”, arată raportul Trezoreriei.

Activele bancare la nivelul întregii Marii Britanii reprezintă 492% din PIB.

În cazul în care Scoția ar deveni stat independent, sectorul bancar ar fi dominat de două instituții de credit mari, Bank of Scotland și Royal Bank of Scotland.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Satul inedit unde poți primi o casă gratis. Care este singură cerință a proprietarilor: „Nu avem alte condiții”
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Fugarul a fost prins! Poliția a făcut anunțul!
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Singura imagine cunoscută cu o femeie romană luptând cu un animal sălbatic într-o arenă