Prima pagină » Economic » Patronatele din industria de panificație promit ieftiniri după reducerea TVA la 9%. Cu cât ar urma să scadă prețul pâinii

Patronatele din industria de panificație promit ieftiniri după reducerea TVA la 9%. Cu cât ar urma să scadă prețul pâinii

Patronatele din industria de panificație promit ieftiniri după reducerea TVA la 9%. Cu cât ar urma să scadă prețul pâinii
Pâinea se va ieftini de la 1 iulie dacă se va adopta reducerea TVA la 9%, astfel că o franzelă va costa 85 de bani, față de 1 leu în prezent, a declarat joi Aurel Popescu, președintele patronatului din industria pâinii, Rompan, la un eveniment organizat de Consiliul Concurenței, notează Mediafax.

Pâinea se va ieftini de la 1 iulie dacă se va adopta reducerea TVA la 9%, astfel că o franzelă va costa 85 de bani, față de 1 leu în prezent, a declarat joi Aurel Popescu, președintele patronatului din industria pâinii, Rompan, la un eveniment organizat de Consiliul Concurenței, notează Mediafax.

„Noi, în magazinele noastre, așa vom face, vom reduce prețul pâinii dacă se va adopta reducerea TVA la 9%”, a spus Popescu.

La rândul său, Alexandru Vlad, vicepreședintele Asociației Marilor Rețele Comerciale din România și director general al Selgros, a arătat că și marile magazine va trebui să scadă prețurile.

„Piața este dificilă și nu ne rămâne altceva de făcut decât să scădem prețul pâinii”, a spus Vlad.

Premierul Victor Ponta a declarat la jumătatea lunii mai că pentru proiectul de reducere a TVA la pâine va trebui să se aloce 250 de milioane de lei, Fondul Monetar Internațional transmițând Guvernului să aloce acești bani din altă parte și să nu meargă doar pe ideea că îi va recupera din evaziunea fiscală.

Ponta a spus că reducerea TVA la pâine nu se poate face decât pe tot lanțul și că proiectul poate debuta după rectificarea bugetară din luna iulie.

„Nu se poate decât pe tot lanțul, asta știu sigur, că asta am discutat. (Va fi, n.r.) numai de la rectificare, pentru că trebuie să alocăm – cred că e vreo 250 de milioane de lei – din altă parte, în funcție de cum stăm cu … Dar eu vreau să încercăm acest experiment, i-am anunțat pe cei de la FMI și au spus: alocați banii din altă parte, nu mergeți doar pe ideea că veți recupera banii din evaziune fiscală”, a spus Ponta.

Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a declarat că reducerea TVA la panificație va aduce venituri mai mari la bugetul de stat, va combate evaziunea fiscală și, dacă nu va scădea prețul pâinii, îl va plafona pentru multă vreme.

Ministrul a afirmat în aprilie, referitor la motivele reducerii TVA la pâine, că la nivel european consumul de pâine este de 89 de kilograme pe cap de locuitor, în timp ce în România este de 23 de kilograme, diferența fiind „evaziune fiscală”.

Ana Maria Petcana, [email protected]

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Războiul nu a fost niciodată atât de aproape”. Germania își trimite militarii pe flancul estic al NATO
Digi24
Reacția lui George Simion după ancheta despre șeful SPP, Lucian Pahonțu
Cancan.ro
Victoria Ionescu, îngropată cu porecla pe cruce. Cine este 'Natasha', de fapt
Prosport.ro
Cum și-a împăcat Bogdan Stancu soția după escapada cu prezentatoarea TV. VIDEO
Adevarul
Relațiile diplomatice cu Ungaria scârțâie: Péter Magyar s-a văzut cu toți omologii vecini importanți, mai puțin cu Bolojan. Problema diplomației românești, analizată de un expert
Mediafax
Tristan Tate se plânge de mâncarea din închisoare și spune că a slăbit aproape 6 kilograme
Click
Ce pensie are Viorel Lis. Oana: „Într-un weekend am cheltuit 4500 de lei”
Digi24
Cine este Haakon, prințul care a vrut să stea departe de viața regală și a ajuns noul rege al Norvegiei
Cancan.ro
Familia și prietenii și-au luat adio de la Victoria. Fiica EX-deputatului Cazimir Ionescu a fost condusă pe ultimul drum
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Elena Udrea la 52 de ani, în costum de baie. Și-a făcut o fotografie care i-a lăsat mască pe fanii săi! Arată impecabil
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Service-ul i-a spus că trebuie schimbat motorul. Femeia a reparat singură mașina cu 430 de euro
Descopera.ro
O descoperire schimbă toate planurile pentru viitoarele misiuni pe Lună
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Povestea oglinzii. Cum au ajuns oamenii să își vadă pentru prima dată chipul și cine a inventat oglinda modernă