Prima pagină » Știri » Fost șef al Serviciului Autorizare Plăți din Constanța, trimis în judecată pentru nereguli cu fonduri UE

Fost șef al Serviciului Autorizare Plăți din Constanța, trimis în judecată pentru nereguli cu fonduri UE

Fostul șef al Serviciului Autorizare Plăți de la Centrul Regional de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit 2 Sud - Est Constanța a fost trimis în judecată, fiind acuzat că a falsificat o serie de documente pentru a ajuta două firme din Constanța să obțină peste 800.000 euro din fonduri europene.

Fostul șef al Serviciului Autorizare Plăți de la Centrul Regional de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit 2 Sud – Est Constanța a fost trimis în judecată, fiind acuzat că a falsificat o serie de documente pentru a ajuta două firme din Constanța să obțină peste 800.000 euro din fonduri europene.

Potrivit rechizitoriului întocmit de procurorii anticorupție, în luna decembrie 2009, Cătălin Gheorghe, în calitate de șef al CRPDRP 2 Sud – Est Constanța a atașat o scrisoare de garanție contrafăcută la dosarul întocmit de o societate comercială pentru a obține cu titlu de avans bani proveniți din fonduri europene în cadrul unui proiect de modernizare a unei ferme.

Cu ajutorul scrisorii respective, firma beneficiară a proiectului a obținut, pe nedrept, de la Centrul Regional de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit 2 Sud – Est Constanța, suma de 1.927.358 de lei (echivalentul a aproximativ 456.719,90 de euro) cu titlu de avans din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală, instrument de finanțare creat de Uniunea Europeană pentru implementarea Politicii Agricole Comune.

De asemenea, în luna martie a acestui an, Gheorghe a mai atașat o scrisoare de garanție bancară contrafăcută la dosarul constituit de o altă societate comercială, ce viza acordarea unui avans din fonduri FEADR, în valoare de 1.507.696 lei (echivalentul a aproximativ 345.801,83 euro), în cadrul unui proiect de înființare a unei plantații pomicole.

În acest caz funcționarii din cadrul CRPDRP 2 Sud – Est Constanța au constatat că scrisoarea de garanție bancară este falsă, iar suma solicitată nu a mai fost acordată.

Procurorii anticorupție au definitivat rechizitoriul și au dispus trimiterea în judecată a lui Cătălin Gheorghe sub acuzațiile de participație improprie în forma complicității la obținere ilegală de fonduri din bugetul general al Uniunii Europene, respectiv, participație improprie, în forma complicității, la tentativa de obținere ilegală de fonduri din bugetul general al Uniunii Europene, dosarul urmând să se judece la Judecătoria Constanța.

În acest dosar, Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit s-a constituit parte civilă, cu un prejudiciu total de 4.043.683,54 lei, reprezentând valoarea integrală a finanțării nerambursabile decontate beneficiarului în cadrul primului proiect, la care se adaugă dobânzile și penalitățile calculate până la data plății efective, iar pentru recuperarea prejudiciului procurorii au instituit sechestru asigurător asupra bunurilor lui Cătălin Gheorghe.

Cătălin Gheorghe este în prezent suspendat din funcția de șef al Serviciului Autorizare Plăți de la Centrul Regional de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit 2 Sud – Est Constanța.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
„Unabomber”, unul dintre cei mai temuţi terorişti din istorie