Prima pagină » Știri externe » Partidul bulgar Ataka a plătit mai multe persoane pentru a protesta în fața sediului său

Partidul bulgar Ataka a plătit mai multe persoane pentru a protesta în fața sediului său

Partidul bulgar Ataka a plătit mai multe persoane pentru a protesta în fața sediului său
O anchetă efectuată de televiziunea națională bulgară BNT și difuzată joi seara dezvăluie că partidul naționalist Ataka a plătit persoane pentru a protesta în fața sediului său, relatează site-ul Novinite.com.

O anchetă efectuată de televiziunea națională bulgară BNT și difuzată joi seara dezvăluie că partidul naționalist Ataka a plătit persoane pentru a protesta în fața sediului său, relatează site-ul Novinite.com.

Jurnalistul de investigație Rosen Țvetkov a lucrat sub acoperire pentru a demonstra că persoanele care protestează în apropierea Operei Naționale din centrul Sofiei nu sunt susținători reali ai Ataka, ci persoane plătite cu 30-50 de leva (15-25 de euro) pentru a-l proteja pe liderul partidului, Volen Siderov, și pentru a provoca tulburări.

După ce a primit un pont, jurnalistul a mers, marți, la o sală de sport din districtul Ovcea Kupel din Sofia, unde s-a infiltrat într-un grup de tineri cărora li se oferiseră bani pentru a participa la un protest.

Cel care îi recrutase, pe nume Dani, și care lucra ca bodyguard la un club de noapte, s-a prezentat drept unul dintre organizatori. El a făcut o listă cu cei care voiau să participe și le-a explicat că vor primi bonusuri pentru fiecare persoană recrutată de ei.

Dani le-a prezentat îndatoririle și anume că trebuie să stea pe trotuar fără să facă nimic, să păstreze tăcerea și să nu discute cu presa, în special în legătură cu faptul că sunt plătiți.

Înregistrarea îl prezintă apoi pe Dani conducând grupul pe partea străzii cu sediul Ataka, aflat în interiorul clădirii Operei, unde peste 100 de tineri musculoși se reuniseră deja.

„Nu mergeți cu ei; ei sunt prietenii noștri, dar nu vă alăturați lor. Grupul nostru va sta aici cu mine. Puteți să jucați cărți, dacă vreți, faceți ce vreți”, spune recrutorul.

Grupul în care se afla reporterul a stat pe trotuar timp de patru ore, sub supravegherea atentă a lui Dani. În jurul orei 22.00, cineva i-a informat că marșul pașnic se îndreaptă spre ei și toți s-au ridicat.

Au stat aproximativ o oră, dar cum nimeni nu a venit, li s-a spus să meargă acasă și că prețul călătoriei cu taxiul va fi plătit de organizatori, în timp ce plata le va fi oferită a doua zi.

Jurnalistul Țvetkov a mers la sală și în ziua următoare, dar a fost trimis înapoi, spunându-i-se că noile cerințe includ bărbați care au peste 95 de kilograme. El a refuzat să își primească cei 30 de leva.

Siderov și „susținătorii” lui au creat tulburări în două seri consecutive la începutul săptămânii, dar au fost obligați să pună capăt acestor manifestații de către poliție, care și-a sporit prezența în jurul sediului Ataka și manifestanții au decis să ignore naționaliștii.

Postul de televiziune bTV a difuzat, vineri dimineața, un interviu cu un tânăr care susține că a lucrat întreaga viață ca susținător „plătit”, dar a renunțat la „job” recent și a decis să își dezvăluie povestea în fața camerelor de luat vederi. El a afirmat că partidele politice recrutează susținători tot timpul, dar Ataka face acest lucru cel mai frecvent, urmat de Partidul Socialist Bulgar, care plătește de la 5 leva și un sandvici până la 50 de leva.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce scrie presa maghiară de tratamentul primit de FK Miercurea Ciuc în România
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Nicușor Dan a semnat decretul! Veste de ULTIMA ORĂ pentru români
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Diana Buzoianu îi răspunde lui Florin Prunea după acuzațiile de „videochat”: „Genul ăsta de atac furibund arată disperarea”
Mediafax
Fosta iubită a unui cântăreț celebru, acuzată că a pus la cale uciderea lui
Click
Horoscop vineri, 22 mai. Leii au o zi specială, iar Balanțele trăiesc clipe magice alături de partenerul lor
Digi24
„Ceva s-a întâmplat cu ea”. O membră a juriului din Moldova explică de ce a primit România doar 3 puncte la Eurovision
Cancan.ro
Planul AUR pentru revigorarea pensiilor. Legea care îi ajută pe toți pensionarii din România
Ce se întâmplă doctore
Cum arată astăzi „Geta” din Liceenii. Cesonia Postelnicu are 58 de ani! Cu ce se ocupă în prezent
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Cea mai rară culoare a ochilor din lume: de ce doar 2% dintre oameni au ochii verzi?