Prima pagină » Știri » Arafat: La un accident precum cel din Muntenegru, un județ de la noi cerea ajutor zonelor limitrofe

Arafat: La un accident precum cel din Muntenegru, un județ de la noi cerea ajutor zonelor limitrofe

Arafat: La un accident precum cel din Muntenegru, un județ de la noi cerea ajutor zonelor limitrofe
Raed Arafat spune că medicii, autoritățile și locuitorii din Muntenegru sunt un exemplu ce trebuie urmat, pentru că au acționat perfect după accident, fără să apeleze la ajutor din afară, în timp ce într-un județ din România comparabil ca populație s-ar fi cerut sprijin zonelor limitrofe.

Raed Arafat spune că medicii, autoritățile și locuitorii din Muntenegru sunt un exemplu ce trebuie urmat, pentru că au acționat perfect după accident, fără să apeleze la ajutor din afară, în timp ce într-un județ din România comparabil ca populație s-ar fi cerut sprijin zonelor limitrofe.

„Gândiți-vă că Muntenegru are o populație similară unui județ de la noi. Dacă acest accident ar fi avut loc în Mureș, spre exemplu, am fi apelat la sprijinul județelor limitrofe. Dar medicii, autoritățile și locuitorii din Muntenegru s-au mobilizat și au intervenit prompt, fără niciun sprijin din afară. Ei sunt un exemplu de solidaritate, omenie, mobilizare și profesionalism ce trebuie urmat și de noi”, a declarat miercuri, pentru MEDIAFAX, secretarul de stat din Ministerul Sănătății Raed Arafat.

Secretarul de stat a mai spus că, din momentul în care a ajuns în Muntenegru, a fost permanent însoțit de ministrul Sănătății de acolo. Mai mult, zeci de medici, asistente și infirmiere au venit la serviciu după prăbușirea autocarului, deși erau în afara orelor de program.

„Totul a fost exemplar”, a subliniat Arafat, care a ținut să mulțumească pentru solidaritate tuturor celor din Muntenegru – cadre medico-sanitare, autorități, oameni obișnuiți.

La rândul său, șeful Clinicii de chirurgie a Spitalului de Urgență Floreasca din Capitală, prof. dr. Mircea Beuran, are numai cuvinte de laudă la adresa colegilor din Muntenegru.

„Toate intervențiile medicale au fost impecabile. Pacienții care au ajuns la Floreasca au fost tratați în spitalul din Podgorica cu profesionalism, potrivit ghidurilor și protocoalelor internaționale. Totul a fost perfect. Mulțumim colegilor noștri care s-au mobilizat exemplar și le suntem recunoscători pentru tot ce au făcut pentru victimele accidentului”, a spus Beuran.

Și directorul medical al Spitalului Elias, conf. dr. Dana Safta. a mulțumit colegilor din Muntenegru, pentru modul exemplar în care au îngrijit pacienții români până la trimiterea acestora în țară.

„Pacienții au fost îngrijiți exemplar. Mai mult, au avut grijă să ne scrie diagnosticele în limba latină, ceea ce ne-a ajutat mult. Mulțumim pentru ajutorul dat”, a spus Safta.

Un autocar cu turiști români s-a răsturnat într-o prăpastie duminică, în jurul orei 18.00, ora României, în urma accidentului pierzându-și viața 18 persoane, iar alte 29 fiind rănite.

Răniții au fost aduși în România marți, cu două aeronave militare, și internați la spitalele Universitar, Floreasca, Elias și Bagdasar-Arseni, după ce au primit îngrijiri de la personalul medical din Muntenegru.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp