Prima pagină » Știri » 20 de locuințe inundate într-o comună din Vaslui. 50 de persoane au fost evacuate

20 de locuințe inundate într-o comună din Vaslui. 50 de persoane au fost evacuate

Douăzeci de case din localitatea vasluiană Băcești au fost inundate, în noaptea de duminică spre luni, iar 50 de persoane, între care 25 de copii, au fost evacuate din locuințe după ce nivelul apei a depășit jumătate de metru în case, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Douăzeci de case din localitatea vasluiană Băcești au fost inundate, în noaptea de duminică spre luni, iar 50 de persoane, între care 25 de copii, au fost evacuate din locuințe după ce nivelul apei a depășit jumătate de metru în case, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit autorităților locale din Băcești, 20 de locuințe au fost inundate după ce pâraiele Gârboveta și Crăiasa s-au revărsat în urma ploilor abundente din ultimele 12 ore. Astfel, 50 de persoane, din care aproximativ 25 de copii, au fost evacuate din locuințe în cursul nopții și luni dimineață, în condițiile în care nivelul apei depășea jumătate de metru.

„Inițial au fost inundate 12 locuințe, însă în cursul acestei dimineți (luni – n.r.) apa a mai intrat în alte opt case, în condițiile în care nivelul apei revărsate din cele două pâraie tot crește. Noi am amenajat o sală în incinta școlii din Băcești pentru a caza cele 50 de persoane evacuate, deși oamenii au spus că preferă să stea pe la rude. Din păcate, cei afectați nu au încheiate asigurări pe locuințe, fiindu-le refuzate cererile pe motiv că nu dețin acte notariale pe casele în care locuiesc”, a declarat, luni, primarul comunei Băcești, Horațiu Cărăușu.

La solicitarea autorităților locale, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Vaslui a început să intervină în zonele inundate pentru a evacua apa din locuințe, folosind o autospecială și trei motopompe.

Pe lângă cele 20 de locuințe inundate, în Băcești au mai fost acoperite de ape aproximativ 50 de hectare de teren agricol, fiind evacuate din gospodării și câteva zeci de animale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul pregătește reducerea accizei doar pentru motorină. Ilie Bolojan explică de ce benzina nu va fi plafonată
Digi24
Momentul în care unul dintre motoarele unui avion explodează, imediat după decolare. Imagini filmate de pasageri
Cancan.ro
Ninge de Paște și de 1 Mai în România. Care sunt orașele afectate, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
O adolescentă de 16 ani, ucisă în plină stradă. Cinci tineri au fost arestați. Mesajul sfâșietor al mamei: „Frumoasa mea prințesă”
Mediafax
Primul obuzier K9 „Tunetul” a ieșit de pe linia de producție pentru Forțele Terestre Române
Click
Spectaculoasa insulă „Fluture” a Greciei, desemnată destinația nr. 1 în lume în 2026 de The Guardian
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă bătrânească cu doar 9.999 de euro. Terenul are 1100 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum și cu ce se ocupă Lorelai Moșneguțu, câștigătoarea Românii au Talent din 2017! Tânăra s-a schimbat enorm
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Ai filmat un șofer agresiv? Procedura IGPR din 2026 îți arată exact ce trebuie să faci
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cine a fost primul om care a vizitat patru continente?