Prima pagină » Știri » Presă: Medici din Chișinău au operat copii cu instrumente ruginite, folosite în construcții

Presă: Medici din Chișinău au operat copii cu instrumente ruginite, folosite în construcții

Presă: Medici din Chișinău au operat copii cu instrumente ruginite, folosite în construcții
Câțiva medici de la spitalul pentru copii "Valentin Ignatenco" din Chișinău au publicat luni pe internet înregistrări video, potrivit cărora în timpul operațiilor ei au folosit o bormașină industrială și un clește ruginit

Câțiva medici de la spitalul pentru copii „Valentin Ignatenco” din Chișinău au publicat luni pe internet înregistrări video, potrivit cărora în timpul operațiilor ei au folosit o bormașină industrială și un clește ruginit, relatează PRO TV Chișinău.

În imaginile video apare sala de operații a secției Traumatologie și Ortopedie de la spitalului pentru copii „Valentin Ignatenco”. Medicii din această secție au declarat că deja 20 de ani operează cu astfel de instrumente și că au facut publice imaginile pentru a atrage atenția autorităților.

Directorul spitalului, Nicolae Starciuc, susține că imaginile au fost trucate și că în spital nu există nicio bormașină. Starciuc insistă că unul dintre chirurgi a adus intenționat acest instrument, cu scopul de a discredita instituția.

Premierul moldovean Iurie Leanca a cerut să fie suspendați din funcție responsabilii în acest caz. De asemenea, premierul i-a ordonat Ministerului Sănătății să facă o inventariere a utilajului medical și investească resurse financiare în procurarea unor ustensile medicale noi.

Vicepremierul Mihai Moldovanu a declarat că toți cei care sunt vinovați în această situație vor fi pedepsiti, cu referire la medicii care au operat cu aceste instrumente interzise în sălile de operație și la administrația spitalului, dar nu a luat măsuri în acest caz.

Ministrul Sănătății, Andrei Usatîi, a declarat că bormașina nu se află în dotarea spitalului „Valentin Ignatenco”, relatează Teleradio-Moldova.

Cel puțin o mie de copii sunt tratați anual în secția Traumatologie și Ortopedie de la spitalul „Valentin Ignatenco”.

Anna Primac, [email protected]

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ILIE BOLOJAN pregătește alternativa: Dacă Guvernul Tomac pică, vom veni cu o soluție
Digi24
Ucraina va cere 20 de miliarde de dolari de la aliați înainte de summitul NATO: „Vrem ca Rusia să ardă și mai tare”
Cancan.ro
O turistă a comandat meniul zilei la 35 lei, într-un restaurant din Eforie Nord. Ce a primit să mănânce, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua divă a Mondialului. A lucrat în zidărie și acum atrage toate privirile
Adevarul
Nici UDMR nu vrea să voteze guvernul. Hunor așteaptă retragerea lui Tomac SURSE
Mediafax
În America ca în România? Temeri privind influențarea ALEGERILOR prin bani din campanii
Click
Destinația de vacanță care a cucerit doi vloggeri români. Motivul pentru care se întorc de fiecare dată când au ocazia: „Îți dă un reset, te eliberează și te invață”
Digi24
Popcorn și panică: Atacurile Ucrainei asupra Crimeei transformă „trofeul” lui Putin într-o capcană letală
Cancan.ro
După 21 de ani de muncă, o româncă a depus dosar de pensionare pentru limită de vârstă, la 62 de ani. Ce pensie a primit
Ce se întâmplă doctore
Vica Blochina, într-o formă de invidiat la 50 de ani! Apariția incendiară din Mykonos. A arătat aproape tot prin costumul de baie
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Gata cu trotinetele! Bruxelles le scoate complet de pe străzi
Descopera.ro
Primul vaccin fără ace și creat de Inteligența Artificială a trecut de testele pe oameni
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la restaurant cu o păpușă
Descopera.ro
A fost găsită cea mai veche dovadă că oamenii știau cum să transporte focul în urmă cu milioane de ani