Prima pagină » Știri » Hayssam arestat preventiv de Tribunalul București. UPDATE

Hayssam arestat preventiv de Tribunalul București. UPDATE

Hayssam arestat preventiv de Tribunalul București. UPDATE
Tribunalul București a judecat miercuri un nou termen în dosarul în care sirianul Omar Hayssam este acuzat de înșelăciune și delapidare. Procurorii au cerut arestarea preventivă înainte ca sirianul să fie adus în țară. La ultimul termen Hayssam a fost prezentat public. Judecarea cererii de arestare a fost amânată pentru astăzi astfel încât Hayssam să poată să-și angajeze un avocat.

Tribunalul București a dispus arestarea preventivă în dosarul în care sirianul Omar Hayssam este acuzat de înșelăciune și delapidare. Procurorii au cerut arestarea preventivă înainte ca sirianul să fie adus în țară. La ultimul termen Hayssam a fost prezentat public. Judecarea cererii de arestare a fost amânată pentru astăzi astfel încât Hayssam să poată să-și angajeze un avocat.

Omar Hayssam a fost adus vineri dimineață, de la Penitenciarul Rahova, la Tribunalul București, pentru judecarea propunerii DIICOT de arestare preventivă în dosarul de înșelăciune și delapidare.

Arestarea preventivă a fost cerută de procurori în acest dosar înainte ca Hayssam să fie adus în țară. Înainte ca judecătorii tribunalui să aprobe arestarea preventivă acesta ispășea deja o condamnare de 20 de ani. Cu această arestare preventivă o posibilă ieșire din penitenciar al lui Hayssam este mult mai grea. 

Omar Hayssam a fost trimis în judecată de procurorii DIICOT, în acest dosar, în octombrie 2012, alături de fratele lui, Mohamad Omar, de cumnatul său, Mihai Nasture, și doi parteneri de afaceri, Viorel Vasile Mafteucă și Doina Farladanschi, toți fiind acuzați de înșelăciune și delapidare.

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) au solicitat Tribunalului București arestarea preventivă a lui Hayssam în acest dosar, cererea având termen în pe 31 iulie.

La termenul de pe 23 iulie, judecătorii Tribunalului București l-au citat telefonic pe Hayssam la un arest al Poliției Capitalei unde însă nu se afla încarcerat sirianul. Grefierul ședinței a anunțat pe 23 iulie că Tribunalul București a făcut adrese la Poliția Capitalei pentru a-l aduce în instanță: „Poliția a răspuns că sunt în imposibilitatea de a ne transmite locul de detenție al lui Omar Hayssam”.

Pe de altă parte reprezentanții Poliției au precizat pentru gândul că Tribunalul București l-a citat pe Hayssam la un arest greșit iar citația a fost telefonică făcută de un grefier, fiind o procedură destul de puțin utilizată. Aceștia au adăugat că un grefier al instanței a dat un simplu telefon în cursul zilei de luni la Poliția Capitalei și a întrebat dacă Hayssam se află în arestul central al acestei instituții.

Oficialii IGPR spun că Poliția Capitalei are în subordine 11 centre de detenție și că în comunicatul oficial dat vineri, 19 iulie, s-a menționat clar că Omar Hayssam se află într-un centru de detenție al Poliției Generale. Biroul de presă al IGPR a afirmat din nou că nu poate furniza presei locul exact unde sirianul este deținut.

Omar Hayssam a fost condamnat definitiv, în lipsă, în trei dosare, la 20 de ani, 16 ani și, respectiv, trei ani, pentru răpirea celor trei jurnaliști, înșelăciune în cazul „Volvo” și fraude în cauza „Foresta Nehoiu”. Pe 23 iulie Hayssasm a fost transferat din arestul Poliției în Penitenciarul Rahova. Vineri 26 iulie acesta a fost audiat la DNA. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Distrugeri în lanț la instalații eoliene din România. Investitorii cer intervenția autorităților
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Ei sunt cei 10 finaliști Eurovision România 2026. TVR a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit deși au împreună 4 copii. Milionarul ar avea amantă: „Nu au inimă!”
Adevarul
„Sultanul“ Erdogan își pregătește fiul pentru a prelua conducerea Turciei. Scenarii pe culoarele puterii de la Ankara
Mediafax
Misiune istorică. O rachetă europeană a decolat spre spațiu cu 32 de sateliți la bord
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
„Răspunsul NATO va fi devastator”. Rutte spune ce se va întâmpla în cazul unui război cu Rusia
Cancan.ro
Primele imagini de la priveghiul lui Sorin și a Dianei Iacob 😢 Obiectul pe care l-a pus familia în sicriul cu trupul neînsuflețit al fetiței lor
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce a pierdut lupta cu kilogramele în plus! Ce dietă strictă urmează
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Cel mai familist model Dacia (facelift 2026) poate fi comandat în România. În duel direct cu Citroen
Descopera.ro
O navă spațială dispărută de 60 de ani ar fi fost regăsită!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cum încearcă o țară europeană să combată supraturismul în 2026?