Prima pagină » Știri externe » Barack Obama a jucat golf cu prietenii și se află la Camp David, unde va sărbători ziua de naștere

Barack Obama a jucat golf cu prietenii și se află la Camp David, unde va sărbători ziua de naștere

Barack Obama a jucat golf cu prietenii și se află la Camp David, unde va sărbători ziua de naștere
Președintele Statelor Unite, Barack Obama, care duminică împlinește 52 de ani, și-a început weekendul jucând golf cu prietenii, după care s-a deplasat la reședința de vacanță de la Camp David, situată într-o rezervație naturală montană, la aproximativ 100 de kilometri de Washington, DC.

Președintele Statelor Unite, Barack Obama, care duminică împlinește 52 de ani, și-a început weekendul jucând golf cu prietenii, după care s-a deplasat la reședința de vacanță de la Camp David, situată într-o rezervație naturală montană, la aproximativ 100 de kilometri de Washington, DC.

Potrivit Fox News, Obama a părăsit Casa Albă sâmbătă la ora 8.00 (15.00, ora României), relativ devreme, mergând la Baza aeriană Andrews din Maryland. Acolo a jucat golf, după care a fost dus cu elicopterul la reședința de la Camp David, situată tot în Maryland, la 100 de kilometri nord-vest de Washington, DC, în Munții Catoctin.

Înainte de a pleca de la Casa Albă, consilierii prezidențiali i-au transmis cele mai noi informații despre potențialul complot organizat de rețeaua teroristă Al-Qaida, situație pe fondul căreia Washingtonul a emis o avertizare de călătorie la nivel global și a închis, duminică, 21 de misiuni diplomatice din Orientul Mijlociu.

Casa Albă a precizat că președintele a jucat patru runde de golf cu prieteni din Hawaii și din Chicago, precum și cu unii angajați de la Președinție. Printre prieteni s-au numărat Bobby Titcomb, Mike Ramos, Marty Nesbitt și Eric Whitaker. Angajații invitați au fost Marvin Nicholson, bucătarul Sam Kass și Reggie Love, fost consilier pe probleme politice.

Din cauza numărului limitat de locuri, doar câștigătorii de la golf – Love, Kass și alți doi jucători – au putut pleca alături de Obama, spre Camp David, cu elicopterul prezidențial. Cei care au pierdut partida au mers cu mașinile. Michelle Obama s-a deplasat direct de la Washington, în mod separat, la Camp David.

Casa Albă nu a oferit prea multe detalii despre modul în care Obama își va sărbători ziua de naștere, sâmbătă seara și duminică, însă mesajele de felicitare nu au întârziat. Democrații din Camera Reprezentanților i-au oferit președintelui un tort acum două zile, iar membri ai organizației de tineret a Legiunii Americane l-au vizitat la Casa Albă și i-au cântat „La Mulți Ani!”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Tot mai multe femei refuză presiunea de a se „transforma” înainte de nuntă