Prima pagină » Știri » Euroins va plăti despăgubiri de 120.000 de euro pentru moartea delfinului Pei-Pei

Euroins va plăti despăgubiri de 120.000 de euro pentru moartea delfinului Pei-Pei

Euroins va plăti despăgubiri de 120.000 de euro pentru moartea delfinului Pei-Pei
Euroins România va plăti Delfinariului din Constanța suma de 120.000 de euro în urma morții delfinului Pei-Pei, bani care vor achiziționarea unui nou exemplar în aprilie 2014, a anunțat asigurătorul.

Euroins România va plăti Delfinariului din Constanța suma de 120.000 de euro în urma morții delfinului Pei-Pei, bani care vor achiziționarea unui nou exemplar în aprilie 2014, a anunțat asigurătorul.

„Societatea a încheiat toate procedurile necesare acordării unei despăgubiri de 120.000 euro Complexului Muzeal de Științe ale Naturii Constanța, ca urmare a morții delfinului Pei-Pei. În acest context, s-au creat toate premisele pentru ca, în luna aprilie a anului viitor, Delfinariul să achiziționeze un nou exemplar, care să îi ia locul lui Pei-Pei”, se arată într-un comunicat al asigurătorului.

Pei-Pei a decedat în luna iunie. Delfinul avea șapte ani și fusese adus din China în urmă cu trei ani împreună cu Ni Ni și Chen Chen, ceilalți doi delfini de la Delfinariu, în urma unui protocol încheiat între Complexul Muzeal de Științe ale Naturii și Aquariumul din Beijing.

Euroins România a fost înființată în anul 1994 sub denumirea Asitrans și practică numai asigurări generale.

Acționarii companiei sunt Euroins Insurance Group PLC (Bulgaria) – 92,3% și mai multe persoane fizice și juridice, care împreună controlează titluri reprezentând 7,7% din capitalul social.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Isărescu desființează ideea de premier tehnocrat: „Vorbești în gol, în deșert”
Digi24
Aproape jumătate dintre români consideră moțiunea de cenzură PSD-AUR un act politic inutil care va înrăutăți lucrurile
Cancan.ro
Dovada clară că Andreea Bălan a terminat-o cu Petrișor Ruge. Cu cine l-a schimbat, după ce nu l-a invitat nici la nuntă
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Primul Ordin European de Merit: Merkel, Sandu și Zelenski, printre laureați
Click
Rareș Cojoc spune adevărul: a înșelat-o sau nu pe Andreea Popescu, fosta sa soție? „Știe foarte bine aceste lucruri”
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea, imagine rară din sala de fitness. Cum s-a fotografiat în colanți, la 52 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Bucureștiul va avea 8 noi parcări. Unde vor fi construite?
Descopera.ro
Astronomii au găsit una dintre primele galaxii ale Universului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Un ou pe zi ne ferește de Alzheimer, sugerează un studiu