Prima pagină » Știri externe » Experții ruși consideră că Siria nu va fi atacată înainte de summitul G20

Experții ruși consideră că Siria nu va fi atacată înainte de summitul G20

Experții ruși contactați de RIA Novosti cred că Siria nu va fi atacată înaintea summitului G20 de la Sankt-Petersburg și consideră că retorica țărilor occidentale seamănă pentru moment mai degrabă cu o demonstrație de forță, relatează agenția rusă în pagina electronică.

Experții ruși contactați de RIA Novosti cred că Siria nu va fi atacată înaintea summitului G20 de la Sankt-Petersburg și consideră că retorica țărilor occidentale seamănă pentru moment mai degrabă cu o demonstrație de forță, relatează agenția rusă în pagina electronică.

Vladimir Sotnikov, expert al Centrului de securitate internațională la Institutul de economie mondială și relații internaționale din Moscova (IMEMO) și al Institutului de studii orientale al Academiei de științe din Rusia, crede că o soluție pașnică la conflictul sirian este de acum aproape imposibilă.

„Aparent, țările occidentale au decis deja să atace. Iar acest atac va fi probabil limitat, fără operațiuni terestre. În ceea ce privește debutul operațiunilor, eu cred că va fi un pic mai târziu”, a declarat, joi, Vladimir Sotnikov pentru RIA Novosti.

„Cred că nu va fi niciun atac înainte de summitul G20 și întâlnirea Putin-Obama”, a adăugat el. Potrivit lui, situația este dificilă și tensionată în ansamblu și, în caz de atac, unele țări ar putea boicota G20.

Petr Stegni, diplomat și membru al Consiliului rus pentru afaceri internaționale (RSMD), nu face prognosticuri despre probabilitatea unui atac împotriva Siriei în noaptea de joi spre vineri.

„Cred că este vorba pentru moment de avertismente, de un război al nervilor, de o demonstrație de forță, deși forțele s-au reunit în apropierea eventualului teatru de operațiuni din Siria. Totuși, atacarea Siriei în timp ce experții ONU, aflați în prezent la Damasc, nu și-au încheiat munca pare foarte îndoielnică, în special în sens moral”, a declarat Stegni.

El amintește că experții ONU în Siria nu au anunțat încă niciun rezultat și subliniază că un atac ar fi „nejustificat din punct de vedere etic” înainte ca situația să fie clarificată.

„Comunitatea internațională nu știe ce s-a întâmplat la 21 august și dacă este vorba despre un atac chimic, va trebui să aflăm cine a folosit … (armele chimice). Pentru moment nu există nicio dovadă concretă. Americanii vorbesc vag și de aceea eu cred că este încă posibil ca bunul simț să prevaleze, deși această speranță se reduce de la oră la oră”, a declarat Petr Stegni.

Viaceslav Matuzov, președintele Asociației pentru prietenie și cooperare cu țările arabe, crede că dacă americanii vor adopta linia strategică de confruntare cu Rusia, bombardamentul va avea loc, dar în caz contrar, Statele Unite s-ar abține de la orice atac.

„Orice atac american, dacă va avea loc, va consolida societatea siriană. Trei sferturi din opoziția siriană s-ar alătura taberei susținătorilor președintelui Bashar al-Assad și regimului sirian”, conchide Viaceslav Matuzov.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prețuri negative la electricitate în Polonia. Polonezii au văzut prețuri sub zero două zile la rând
Digi24
Medic ucis și incendiat în Capitală. Cine e suspecta reținută după cinci zile
Cancan.ro
Valentin Sanfira a înșelat-o! Codruța și-a luat inima-n dinți și a recunoscut motivul divorțului: 'Infidelitate'
Prosport.ro
El e medicul român din Franța care urmează să-i monteze lui Mircea Lucescu sistemul ECMO
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
Mediafax
UE avertizează statele să nu transforme criza energetică într-o criză fiscală
Click
Ideea inedită a unei tinere din România: mini-bibliotecă într-un tren, fără niciun cost. Ruta pe care călătorii au parte de o experiență culturală
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
Menajera care l-a ucis pe medicul anestezist Cristian Staicu invocă legitima apărare. Ce s-a întâmplat în noaptea tragediei, de fapt
Ce se întâmplă doctore
O mai știi pe DJ Harra? Cum arată acum și cu ce boală a fost diagnosticată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Micro-rulotă electrică „de oraș” cu aproape 3 mp spațiu de locuit. E disponibilă la comandă, dar prețul nu e „micro”
Descopera.ro
Caz medical uluitor: cum a aflat o tânără că este alergică la apă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Prognoza meteo actualizată: Vremea se schimbă radical de Paște!