Prima pagină » Știri » Judecătoria Sectorului 4, evacuată. Un deținut a amenințat că se sinucide

Judecătoria Sectorului 4, evacuată. Un deținut a amenințat că se sinucide

Judecătoria Sectorului 4 a fost evacuată în această dimineață, după ce un deținut ar fi amenințat că se omoară și s-ar fi tăiat la gât. Deținutul, adus în sala de judecată, s-ar fi plâns de condițiile de detenție și ar fi spus că nu mai suportă executarea pedepsei.

Deținutul, Ibram Manet, a fost condamnat pentru furt, iar miercuri avea termen într-un dosar în care a contestat o decizie de sancționare a lui dispusă de judecătorul delegat.

În timp ce se afla în sala de judecată, în jurul orei 10.30 deținutul a spart cu pumnul fereastra aflată lângă boxa acuzaților și a luat două cioburi, amenințând că își taie gâtul dacă nu i se face dreptate. Acesta s-a tăiat la mână în momentul în care a spart fereastra din sala de judecată.

Reprezentanții Judecătoriei Sectorului 4 au declarat pentru MEDIAFAX că sala de judecată a fost evacuată, după ce deținutul a amenințat în fața instanței că se sinucide.

Deținutul a sărit din boxa acuzaților și s-a urcat pe un grilaj din sala de judecată, fiind păzit de jandarmi și de agenții de la Penitenciarul Giurgiu care l-au adus la instanță.

Ibram Manet susține că este discriminat din cauză că este homosexual și cere să stea de vorbă cu reprezentanți ai unui ONG.

Două reprezentante ale Asociației Accept au venit la Judecătoria Sectorului 4 pentru a vorbi cu deținutul.

La fața locului au ajuns echipaje de la Brigada Specială a Jandarmeriei și de la SPIR din Poliția Capitalei.

Ibram Manet ar avea probleme psihice și este cunoscut pentru forme extreme de protest, el amenințând de mai multe ori că se sinucide dacă nu i se face dreptate și nu este lăsat liber.

În noiembrie 2009, Ibram Manet a fost protagonistul unui scene asemănătoare la Judecătoria Sectorului 1 București. Prezent atunci la instanță într-un dosar de revizuire, Ibram Manet a spart geamul din spatele boxei acuzaților și a amenințat că-și taie gâtul cu un ciob. Judecătorul a evacuat sala, iar jandarmii și agenții de la penitenciar au negociat timp de o oră cu deținutul. Ibram Manet reclama și atunci că este discriminat din cauza faptului că este homosexual.

În 4 octombrie 2006, Ibram Manet s-a urcat pe acoperișul închisorii Oradea și a amenințat că se va arunca de pe clădire dacă nu îi vor fi soluționate cererile. Ibram Manet era încarcerat atunci în penitenciarul din Oradea de aproximativ cinci ani, executând o condamnare de opt ani pentru tâlhărie și furt calificat.

Ibram Manet i-a acuzat pe gardieni că l-au bătut, la dispoziția comandantului penitenciarului Ioan Ilea și că l-au legat de mai multe ori cu lanțuri de patul din celulă. Deținutul a cerut atunci să discute cu procurorul șef al Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor Șerban Blaj, dar în momentul în care acesta a apărut, Ibram a refuzat dialogul, motivând că „Blaj este corupt”. De asemenea, deținutul a mai solicitat prezența a doi asistenți sociali și a unui echipaj medical, motivând că este bolnav de epilepsie.

Deținutul a fost convins de preotul penitenciarului să coboare de pe acoperiș după aproximativ o oră, fiind preluat de gardieni.

Cazul acesta nu este singular. În mai 2012, un deținut s-a spânzurat de clanța unei uși la Curtea Supremă.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
CCR A DECIS pe Legea integrității! Ce se întâmplă cu prevederea privind PARTENERII demnitarilor
Click
Ce l-a scos din sărite pe un turist aflat pe litoralul românesc: „Efectiv jur că sunt momente în care simt că nu mai pot”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Fazani, diplomați și gloanțe. Vânătorile lui Ceaușescu care ascundeau și riscuri