Prima pagină » Știri » Toate porturile navale și fluviale din Constanța, închise din cauza vântului puternic

Toate porturile navale și fluviale din Constanța, închise din cauza vântului puternic

Toate porturile navale și fluviale din Constanța, închise din cauza vântului puternic

Toate porturile navale și fluviale din județul Constanța sunt închise, marți dimineață, din cauza vântului puternic, iar o navă de croazieră cu aproximativ 500 de pasageri la bord, care trebuia să acosteze în Portul Constanța, a fost redirecționată, din cauza furtunii, în portul bulgăresc Nessebar.

Potrivit autorităților portuare, operațiunile au fost sistate în porturi deoarece vântul suflă cu 60 – 70 de kilometri la țărm, iar în larg poate depăși 80 de kilometri la oră, primul închis fiind Portul Midia.

Activitatea a fost apoi oprită în porturile Mangalia și Constanța Sud – fluvial, iar ultimul port închis a fost Constanța Nord. Tot din cauza vântului puternic a fost restricționată și deplasarea convoaielor de barje pe Canalul Dunăre-Marea Neagră, prin ecluza de la Agigea către Portul Constanța Sud – fluvial.

În această situație, pentru siguranță, navele aflate în rada exterioară trebuie să stea cu motoarele pornite, evitând astfel intrarea în derivă. Totodată, vasele aflate la cheu trebuie să-și întărească legăturile cu țărmul, să asigure om de veghe și trebuie să stea în permanență cu semnalele luminoase și sonore în funcțiune.

O navă de croazieră care are la bord aproximativ 500 de persoane și care avea prevăzută o escală în Portul Constanța nu a mai intrat în port, din cauza furtunii, mergând la Nessebar, în Bulgaria.

Potrivit reprezentanților Căpităniei Zonale Constanța, nava de croazieră Silver Spirit – pavilion Bahamas, cu aproximativ 500 de persoane la bord, venea dinspre portul ucrainean Odessa și avea programată o escală de 12 ore în Portul Constanța. Deși operațiunile portuare erau sistate încă din cursul nopții de luni spre marți, nava de croazieră primise acceptul de a intra în Portul Constanța.

„Noi îi dădusem permisiunea de a intra în port, dar comandantul vasului a considerat probabil că manevrele de intrare ar fi periculoase pentru integritatea navei și pasagerilor, așa că a anulat escala de la Constanța și s-a îndreptat către Nessebar, în Bulgaria”, a precizat directorul Căpităniei Zonale Constanța, Alexandru Mezei.

Cătălin Legănel, [email protected]
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nu știi ce să scrii de Paște? 19 mesaje pentru familie, prieteni și nu numai
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Eva în costum de baie! Prezentatoarea TV i-a uimit pe fani
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Ce este sindromul capului care explodează? Este mai comun decât crezi!