Prima pagină » Știri » Peste o tonă de țiței s-a scurs în pârâul Mareș, un afluent al râului Teleorman

Peste o tonă de țiței s-a scurs în pârâul Mareș, un afluent al râului Teleorman

Peste o tonă de țiței s-a scurs în pârâul Mareș, un afluent al râului Teleorman
Un pârâu, afluent al râului Teleorman, a fost poluat cu țiței, luni seară, în localitatea argeșeană Albota, iar echipele de intervenție acționează pentru limitarea undei de poluare, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Peste o tonă de țiței s-a scurs în pârâul Mareș, afluent al râului Teleorman, afirmă reprezentanții Administrației de Apă Argeș-Vedea, potrivit cărora sursa poluării este o instalație artizanală montată pe o conductă a Conpet, hoții fiind căutați de polițiști, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Poluarea cu țiței s-a produs luni seară pe pârâul Mareș, în localitatea argeșeană Albota, iar pe parcursul nopții s-a intervenit cu filtre și baraje de protecție pentru a limita efectele acesteia.

Conform reprezentanților Administrației Bazinale de Apă Argeș-Vedea, peste o tonă de țiței s-a scurs în pârâul Mareș.

„La locul accidentului au acționat echipe de intervenție de la societatea care deține conducta de petrol, de la Administrația Bazinală de Apă Argeș Vedea și de la Comisariatul Județean Argeș al Gărzii de Mediu, care au întins filtre de protecție pentru reținerea și limitarea poluării, baraje din nisip și paie, în aval de locul poluării și alte câteva stăvilare spre râul Teleorman”, a declarat directorul Administrației Bazinale de Apă Argeș Vedea, Dumitru Ciobanu.

Potrivit autorităților, sursa poluării este o instalație artizanală montată pe o conductă de petrol a SC Conpet SA Ploiești, iar jandarmii și polițiștii au găsit la o jumătate de kilometru distanță de locul în care curgea petrolul o groapă în care hoții au înțepat conducta magistrală și una dintre cele mai mari ramificații de conducte prin care se fura țiței. Din racord plecau mai multe conducte, iar la 500 de metri distanță una dintre îmbinări a cedat.

La locul incidentului a fost chemat și proprietarul terenului pe care se afla ramificația de conducte.

„Am mai avut astfel de cazuri în zonă. Instalația artizanală permitea umplerea în câteva minute a recipientelor cu cantitatea de o tonă. Am început cercetarile, avem un cerc de suspecți, este clar că sunt mai mulți și sunt și dintre cei care au mai comis astfel de infracțiuni. Acuzația principală este de furt, dar sunt și alte infracțiuni și riscă închisoare până la 15 ani”, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliției Arges, comisar-șef Dănuț Dinu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Unul dintre cei mai căutați infractori români a fost extrădat de Rusia