Prima pagină » Știri politice » Băsescu justifică schimbarea tacticii Guvernului față de numirile la DNA: „Au fost și presiuni ale ambasadelor pe Ponta”. Ce se întâmplă cu pactul de coabitare

Băsescu justifică schimbarea tacticii Guvernului față de numirile la DNA: „Au fost și presiuni ale ambasadelor pe Ponta”. Ce se întâmplă cu pactul de coabitare

Băsescu justifică schimbarea tacticii Guvernului față de numirile la DNA:
Decizia ministrului Robert Cazanciuc de a-și înlocui propunerile pentru șefia Secției I a DNA după scandaul "Papici" are, în opinia președintelui Traian Băsescu, două explicații: "presiunile ambasadelor pe Victor Ponta" și ieșirile sale critice de la Palatul Cotroceni.

Decizia ministrului Robert Cazanciuc de a-și înlocui propunerile pentru șefia Secției I a DNA după scandaul „Papici” are, în opinia președintelui Traian Băsescu, două explicații: „presiunile ambasadelor pe Victor Ponta” și ieșirile sale critice de la Palatul Cotroceni. Victor Ponta, pe de altă parte, neagă. „Singurele presiuni le-a făcut domnul Băsescu”, spune premierul.

Deși colaborarea Băsescu-Ponta a fost deja reluată, relația între Guvern și Președinție funcționând în ultimele zile pentru numirea ministrului Economiei, a procurorilor șefi de secție la DNA, pentru numirea ambasadorilor la NATO și în SUA și pentru vizita premierului în SUA, președintele susține că va lua o decizie legată de pactul de coabitare după o ultimă întâlnire pe tema încălcării acestuia, care ar urma să aibă loc astăzi.

„Recunosc că nu m-am ținut de cuvânt (în legătură cu denunțarea acordului de colaborare, n.red.). M-am dus la Cotroceni, consilierii au spus „domnul președinte, avem un mecanism de analiză”. Ultima întâlnire trebuia să aibă loc ieri. Guvernul a declinat-o. Să vedem dacă se produce astăzi. După ce se produce și această întâlnire, voi lua o decizie”, și-a justificat Băsescu pasul înapoi după amenințarea cu ruperea pactului.

Șeful statului a admis însă că, subiectul sensibil, al numirilor la DNA, a făst depășit. „De ce s-a răzgândit? Dacă n-aș fi lipsit de modestie, aș spune că cele două ieșiri de la 18.30 au avut contribuția lor și la revenirea deciziei asupra procurorilor și pentru CFR Marfă și asupra deciziei Avocatului Poporului. Dar în mod cert au fost și presiuni ale ambasadelor pe Victor Ponta”, este explicația sa dată într-un interviu la B1.

După revocarea de la șefia Secției I a DNA, pe care o conducea prin delegare, procurorul Lucian Papici, cel care a instrumentat dosarul lui Liviu Dragnea și pe care Victor Ponta l-a catalogat drept „un paria” cu referire la perioada în care au fost colegi, „va fi probabil șef de serviciu”, a anunțat Băsescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tudorel Andrei, președintele INS, despre marile provocări ale societății actuale, cum se calculează PIB-ul și inflația. „De multe ori nu vedem, dar România a crescut enorm”
Digi24
O țară din Europa se pregăteşte să includă utilizarea banilor cash în Constituţie
Cancan.ro
BREAKING | Un concurent de la Survivor 2026 riscă ani grei de închisoare. Pentru ce este anchetat
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Ilie Bolojan se întâlnește joi, la Bruxelles, cu Ursula von der Leyen. Agenda discuțiilor
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Doliu în justiția din România! A murit Ion Diaconescu
Ce se întâmplă doctore
Alimentele ieftine cu care Nicoleta Luciu a slăbit 35 de kg, în mai puțin de două luni. Sunt accesibile tuturor
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
O nouă tehnică de terapie neinvazivă poate trata depresia într-un timp record