Prima pagină » Știri » ZF Digital ’13. Talpeș, Bitdefender: Afacerile cresc cu 25% în acest an; listarea la bursă, nu mai devreme de 2016

ZF Digital ’13. Talpeș, Bitdefender: Afacerile cresc cu 25% în acest an; listarea la bursă, nu mai devreme de 2016

ZF Digital '13. Talpeș, Bitdefender: Afacerile cresc cu 25% în acest an; listarea la bursă, nu mai devreme de 2016
Afacerile producătorului de soluții de securitate informatică Bitdefender vor crește cu aproximativ 25% în acest an, estimare susținută de avansul puternic al vânzărilor online, a declarat directorul general al companiei, Florin Talpeș, prezent la ZF Digital '13.

Afacerile producătorului de soluții de securitate informatică Bitdefender vor crește cu aproximativ 25% în acest an, estimare susținută de avansul puternic al vânzărilor online, a declarat directorul general al companiei, Florin Talpeș, prezent la ZF Digital ’13.

„Vom încheia anul 2013 cu o creștere a afacerilor de aproximativ 25%, estimare susținută de avansul puternic al vânzărilor online al soluțiilor de securitate informatică Bitdefender. Creșterea pe online este efectul investițiilor în marketing, unde alocăm între 50 și 60% din bugetul total. Focusul nostru îl reprezintă piețele nord-americană și vest-europeană”, a spus Talpeș.

Potrivit datelor disponibile la Ministerul Finanțelor Publice, Bitdefender SRl București a avut în 2012 afaceri de 160,93 milioane de lei, de la 135,61 milioane de lei în anul precedent.

Întrebat când va vor fi listate la bursă acțiunile Bitdefender, Talpeș a afirmat că „nu mai devreme de 2016”.

„Bitdefender trece printr-un proces de revizuire a strategiei în următorii 3-5 ani. Personal, nu văd o ieșire pe bursă inainte de 2016. Vedem o creștere organică de 40% în fiecare an. Nu avem o problema cu banii pentru a susține această creștere”, a spus Talpeș.

Brandul Bitdefender a fost lansat în 2001, prin redenumirea antivirusului AVX, produs și comercializat de Softwin. În 2007, divizia Bitdefender s-a desprins de grupul de firme Softwin și, în urma vânzărilor în creștere, conducerea a anunțat că are ca obiectiv atingerea unei cote de 2% din piața mondială de antivirus și listarea la una dintre marile burse internaționale în 2008-2009, termen decalat ulterior pentru 2012, din cauza crizei financiare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nu mai este o PRIORITATE”. Președintele unei țări din NATO schimbă direcția privind aderarea la UE
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
Imagini ca în FILME! Un comandant ucrainean EVACUEAZĂ singur doi militari răniți pe linia frontului
Click
Doi frați de 17 și 19 ani s-au înecat la Olimp, sub privirile surorii lor. Ce fotografie i-au trimis mamei cu 30 de minute înainte
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Mediafax își continuă extinderea internațională și lansează Mediafax Italia, platforma de știri dedicată comunității românești din Italia