Prima pagină » Știri externe » Siria a încheiat operațiunea de scoatere din uz a instalațiilor de producție a armelor chimice

Siria a încheiat operațiunea de scoatere din uz a instalațiilor de producție a armelor chimice

Siria a încheiat operațiunea de scoatere din uz a instalațiilor de producție a armelor chimice
Instalațiile de producție a armelor chimice din Siria au devenit inutilizabile înaintea datei-limită de 1 noiembrie, a declarat o sursă din cadrul organizației însărcinate cu distrugerea arsenalului chimic sirian pentru AFP.

Instalațiile de producție a armelor chimice din Siria au devenit inutilizabile înaintea datei-limită de 1 noiembrie, a declarat o sursă din cadrul organizației însărcinate cu distrugerea arsenalului chimic sirian pentru AFP.

„Siria a încheiat (operațiunile prin care a făcut) inutilizabile instalațiile de producție și de asamblare a armelor chimice”, a anunțat această sursă, care a dorit să își păstreze anonimatul, înaintea anunțului oficial al Organizației pentru Interzicerea Armelor Chimice (OIAC), prevăzut ulterior.

Siria s-a conformat deciziei Consiliului Executiv al OIAC, care o îndemna să procedeze la această „distrugere funcțională cât mai rapid posibil, dar nu mai târziu de 1 noiembrie 2013”, a subliniat această sursă.

Țara a predat pe 24 octombrie un program general de distrugere, care a permis să se stabilească planuri vizând o „distrugere sistematică, integrală și verificată” a armelor chimice.

Acest program urmează să fie examinat de către Consiliul Executiv OIAC, care se va reuni la 5 noiembrie și va utiliza acest document pentru a stabili, până pe 15 noiembrie, diferite date-limită pentru distrugerea definitivă a aresenalului chimic din Siria, țară care a devenit în mod oficial stat parte la Convenție pe 14 octombrie.

Organizația, care a primit Premiul Nobel pentru Pace la începutul lui octombrie, este însărcinată cu supervizarea distrugerii arsenalului chimic sirian în urma unei rezoluții istorice a ONU.

Această rezoluție, cu numărul 2.118, dispune ca aresenalul sirian să fie distrus până la jumătatea lui 2014.

Rezoluția ONU a fost adoptată în urma unui acord ruso-american privind distrugerea arsenalului chimic sirian, care a îndepărtat amenințarea unui atac american în urma unui atac chimic soldat cu morți, comis pe 21 august lângă Damasc.

Acest atac a fost imputat de către Statele Unite și aliații lor regimului sirian. Damascul, susținut de Moscova, neagă că ar fi responsabil de atac și afirmă că este vorba despre o provocare a rebeliunii.

Misiunea de dezarmare chimică a Siriei este extrem de ambițioasă și periculoasă. Pentru prima dată în istoria instituției, personal OIAC efectuează o misiune într-o țară aflată în plin război civil.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Când va fi gata bugetul pentru 2026? Ministrul Cseke: Nu va fi unul al austerității
Digi24
Diana Şoşoacă, atac la Maria Zaharova și acuzații de manipulare istorică către Rusia: „Epoca imperiilor și a dictatelor a apus”
Cancan.ro
Taxa care devine obligatorie. Modificări de ultimă ora la ANAF
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, absolut spectaculoasă la duș. Imaginile cu care și-a încântat fanii
Adevarul
Localnicii unei comune au aflat că trebuie să plătească taxe și impozite chiar și de 30 de ori mai mari. Reacția primarului: „Nu plătiți”
Mediafax
Congelarea pâinii poate aduce beneficii neașteptate pentru sănătate
Click
Cum a ajuns Charlotte, fiica adoptivă a lui Ilie Năstase, pe străzi?! N-are bani nici de mâncare! De ce nu mai reușește să ia legătura cu tatăl ei?! „Ultima dată, m-a blocat…”
Digi24
Nemulțumire în rândul românilor din Ucraina: România nu e pe lista țărilor cu care Kievul acceptă acord de dublă cetățenie
Cancan.ro
Ce salariu are Delia Dinu, consiliera lui Nicușor Dan. Cât primește lunar și ce avere are
Ce se întâmplă doctore
Îți mai aduci aminte de Fata Morgana? A trecut prin multe schimbări în ultimii ani. Cum arată și cu ce se ocupă după ce a învins cancerul de piele?
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Poliția Locală București va folosi „OZN-uri” pentru a amenda automat șoferii care nu plătesc parcarea
Descopera.ro
O fotografie cu o gaură neagră provoacă fiori!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Alo! Iubito, în ce ești acum îmbrăcată?
Descopera.ro
Zeci de pasageri au așteptat aproape o oră pe scara unui avion, iar în final aeronava a decolat fără ei