Prima pagină » Știri externe » CE ar putea investiga Germania din cauza dezechilibrelor macroeconomice

CE ar putea investiga Germania din cauza dezechilibrelor macroeconomice

CE ar putea investiga Germania din cauza dezechilibrelor macroeconomice
Comisia Europeană ar putea decide miercuri să lanseze o investigație aprofundată împotriva Germaniei, din cauza excedentului excesiv al contului curent, care depășește 6% din PIB din 2007, relatează AFP.

Comisia Europeană ar putea decide miercuri să lanseze o investigație aprofundată împotriva Germaniei, din cauza excedentului excesiv al contului curent, care depășește 6% din PIB din 2007, relatează AFP.

Comisarul pentru Afaceri Economice, Olli Rehn, a subliniat săptămâna trecută că excedentul comercial al Germaniei frânează redresarea economică din Europa.

Rehn a scris miercuri pe blogul său că CE va analiza miercuri dacă să lanseze o investigație aprofundată a dezechilibrelor germane, așa cum a procedat în cazul a 12 alte țări, între care și Franța.

Această procedură, care să poate solda cu impunerea de sancțiuni se justifică prin faptul că Germania, cea mai mare economie europeană, înregistrează excedent excesiv al contului curent de peste 6% din PIB din 2007.

Potrivit celor mai recente estimări ale Comisiei, Germania va continua să înregistreze astfel de excedente până în 2015.

Executivul UE nu va face însă miercuri o examinare mecanică a indicatorilor ci îi va folosi ca punct de plecare pentru o analiză economică a situației, a declarat purtătorul de cuvânt al comisarului, Simon O’Connor.

Săptămâna trecută, săptămânarul Die Zeit a relatat că CE se pregătește să includă Germania între țările membre aflate sub supraveghere macro-economică.

Comisia așteaptă ca Germania să deblocheze cerererea internă, astfel încât să aibă de câștigat atât ea cât și zona euro, a insistat Rehn.

Statele Unite s-au alăturat recent criticilor europene și ale FMI la adresa rigorii germane și a dependenței țării de exporturi.

Comisarul a arătat că Germania trebuie să creeze condițiile, în special bugetare, pentru o creștere salarială durabilă, să stimuleze concurența în domeniul serviciilor și să facă investiții în infrastructură.

„Astfel va fi îmbunătățită performanța economcă și prosperitatea în Germania, cu impact pozitiv semnificativ asupra economiei zonei euro”, consideră Rehn.

Germania nu este singura țară care influențează zona euro. Comisarul a explicat că Franța, presată de Bruxelles să devină mai competitivă, deține împreună cu Germania cheia revenirii la creștere și locuri de muncă.

Președintele Băncii Centrale Europene, Mario Draghi, a avertizat săptămâna trecută că zona euro trebuie să își corijeze dezechilibrele fără ca statele cele mai puternice să fie slăbite.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
În pragul Primului Război Mondial: confruntări, rivalități și sfere de influență