Prima pagină » Știri » Transportatorii rutieri de mărfuri vor opri luni activitatea, pe termen nedefinit

Transportatorii rutieri de mărfuri vor opri luni activitatea, pe termen nedefinit

Transportatorii rutieri de mărfuri vor opri luni activitatea, pe termen nedefinit
Transportatorii rutieri de mărfuri vor opri luni activitatea, susținând că "au epuizat toate căile diplomatice" în relația cu autoritățile, care nu își respectă angajamentele, și că cea mai recentă "lovitură" din partea Guvernului este creșterea accizelor la carburanți.

Transportatorii rutieri de mărfuri vor opri luni activitatea, susținând că „au epuizat toate căile diplomatice” în relația cu autoritățile, care nu își respectă angajamentele, și că cea mai recentă „lovitură” din partea Guvernului este creșterea accizelor la carburanți.

„Sătui să tot aștepte respectarea angajamentelor Ministerului Transporturilor în ceea ce privește îmbunătățirea contextului legislativ în care își desfășoară activitatea, transportatorii din toată țara sunt deciși ca începând din data de 9 decembrie să înceteze activitatea specifică”, se arată într-un comunicat al Confederației Naționale Rutiere.

La finele lunii noiembrie, reprezentanți ai transportatorilor de mărfuri și delegații ale patronatelor din transportul rutier au decis să transmită „un semnal ferm” Guvernului și ministerului de resort, în contextul în care au epuizat toate căile diplomatice pentru a determina autoritățile să accepte dialogul constructiv și respectarea angajamentelor din primăvara acestui an, potrivit sursei citate.

„Actualul ministru al Transporturilor nu a răspuns la niciuna din adresele transmise de patronatele din transporturi de la momentul preluării mandatului, înțelegând să se întâlnească, după modelul fostului ministru Relu Fenechiu, doar cu «apropiați» ai ministerului cu care dealtfel, în ultimele săptămâni, se «aranjează» pe șest legislația”, se spune în comunicat.

Pe de altă parte, transportatorii rutieri de mărfuri arată că mai primesc înca o lovitură de la Guvern prin scumpirea carburanților, prin creșterea accizei și prin noua taxă de 7 eurocenți.

„Transportatorii autohtoni nu pot înțelege și nici nu pot accepta explicațiile lipsite de logică prin care Guvernul încearcă să justifice abuzul comis. Astfel, «amortizarea» celor 7 cenți pe fondul presupuselor predicții privind scăderea cotației internaționale a barilului este o aberație și un non sens, atât timp cât, într-o asemenea situație, în țările europene prețul carburanților va fi mai mic decât în România, fapt ce aruncă și mai mult transportatorii români în afara competiției din piața europeană și regională. Dacă totuși o astfel de măsură ar căpăta sens, este și mai de neînțeles raționamentul aceluiași guvern care, crescând efortul transportatorilor autohtoni ce alimentează cu carburant în țara noastră, doresc să construiască cu prioritate autostrăzi în afara fluxurilor și coridoarelor de transport comercial, utilizând sumele ce speră a fi colectate din noua taxă”, potrivit sursei citate.

În acest context, transportatorii rutieri de mărfuri sunt „mai deciși ca niciodată” să renunțe la activități pentru o perioadă nedeterminată.

Din Confederația Națională Rutieră fac parte două federații, care cuprind la rândul lor mai multe asociații de profil.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Comerțul cu ridicata s-a prăbușit în ianuarie 2026. Scăderi cu 23% față de luna anterioară
Digi24
„Vreau să nu mai sufăr”. O tânăra de 25 de ani din Spania, care a trecut prin două violuri și a rămas paraplegică, a fost eutanasiată
Cancan.ro
Vortex polar. Începând de mâine, ninge 8 zile la rând în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Uniunea Europeană speră că alegerile din Ungaria vor pune capăt blocajelor lui Viktor Orban
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Conacul de peste 1 mil. € a lui Călin Donca, la un pas să fie demolat cu buldozerul; '”Ciudat este că au început cu casa unui milionar'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o RADICAL
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care țară are cel mai mult petrol din lume?