Prima pagină » Știri externe » Raport CE: salariul femeilor este mai mic, în medie, cu 16,2% față de cel al bărbaților. Unde se situează România

Raport CE: salariul femeilor este mai mic, în medie, cu 16,2% față de cel al bărbaților. Unde se situează România

Raport CE: salariul femeilor este mai mic, în medie, cu 16,2% față de cel al bărbaților. Unde se situează România
Un raport recent întocmit de Comisia Europeană a relevat faptul că diferența medie înregistrată în UE între câștigul salarial orar al femeilor și cel al bărbaților este de 16,2%, valoare constantă în decursul ultimului an.

Diferența medie înregistrată în UE între câștigul salarial orar al femeilor și cel al bărbaților este de 16,2%, valoare constantă în decursul ultimului an, arată un raport recent întocmit de Comisia Europeană. În România, disparitatea salarială este sub media UE.

Datele globale demonstrează, însă, o scădere de 1,1% în perioada 2008-2011. Disparitatea salarială de gen variază, totuși, în funcție de stat, de la 27,3% în Estonia, la 2,3% în Slovenia.

În România, disparitatea salarială este sub media UE, ea fiind de 12,1%, însă în creștere cu 3,6% în perioada de referință 2008 – 2011.

„Egalitatea de gen este o realizare europeană, cu legi care garantează un salariu egal pentru muncă egală, egalitatea la locul de muncă și drepturi minime la concediu de maternitate”, a declarat Viviane Reding, comisarul UE pentru Justiție.

„Mai este însă un drum lung de parcurs până la egalitatea de gen deplină. Disparitatea salarială este încă mare și nu dă semne de scădere. Mai mult, o mare parte din evoluția sa rezultă de fapt dintr-un declin al căștigurilor salariale ale bărbaților, mai degrabă decât dintr-o creștere a salariilor femeilor”, a adăugat Reding, amintind totodată că principiul salariului egal pentru muncă egală este înscris în tratatele Uniunii Europene încă din anul 1957.

Acesta este introdus și în Directiva 2006/54/CE referitoare la egalitatea de tratament între femei și bărbați în materie de încadrare în muncă și ocupare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marcel Ciolacu despre participarea lui Nicușor Dan la Consiliul de Pace: „Aș fi decis din prima zi că trebuie să mergem în Statele Unite, să stăm la aceeași masă cu Trump”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Moarte violentă pentru Gheorghe Chindriș. Cum a fost ucis fostul director la Cupru Min
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Florin Barbu: „Ministerul Agriculturii a fost singurul minister care în anul 2025 a avut o economie de 14% la fondul de salarii.”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
O nouă rundă de negocieri de pace privind Ucraina