Prima pagină » Știri » Primul tronson al Autostrăzii Lugoj – Deva a fost deschis circulației

Primul tronson al Autostrăzii Lugoj – Deva a fost deschis circulației

Primul tronson al Autostrăzii Lugoj - Deva a fost deschis circulației
Primul tronson al Autostrăzii Lugoj - Deva , în lungime de 27 de kilometri, a fost deschis circulației luni seara, lucrările fiind finalizate cu nouă luni mai târziu decât termenul stabilit, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Primul tronson al Autostrăzii Lugoj – Deva , în lungime de 27 de kilometri, a fost deschis circulației luni seara, lucrările fiind finalizate cu nouă luni mai târziu decât termenul stabilit, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit reprezentanților Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Timișoara, primul lot al Autostrăzii Lugoj-Deva a fost deschis circulației luni seara, în jurul orei 21.00, fiind dați la o parte parapeții care opreau accesul autoturismelor pe acest tronson.

Potrivit fișei tehnice, acest tronson de autostradă, în lungime de 27,620 de kilometri, ar fi trebuit să fie finalizat în 10 aprilie, însă lucrările au durat până în luna decembrie.

Accesul pe autostradă se face direct de pe DJ 609 A, în dreptul localităților Șanovița și Chizătău, județul Timiș. După primii zece kilometri este amplasat primul nod rutier, în dreptul localității Balinț, care face legătura cu centura ocolitoare a municipiului Lugoj. Ieșirea de pe autostradă se face pe DN 68 A, care leagă orașul Făget din județul Timiș și municipiul Deva din județul Hunedoara.

În proiect nu era prevăzut un nod rutier la Șanovița deoarece acest tronson de autostradă urma să fie unit cu lotul al doilea al Autostrăzii Timișoara – Lugoj.

Primul lot al Autostrăzii Lugoj – Deva a fost construit de consorțiul Tirrena Scavi-Societa Italiana per Condotte d”Acqua- Cossi Construzioni, valoarea investiției fiind de 681.040.913,98 lei, la care se adaugă TVA.

Garanția pentru acest lot de autostradă este de patru ani.

Acest prim lot al Autostrăzii Lugoj – Deva are câte două benzi de circulație pe sens, zece poduri și 18 pasaje. Lucrările nu sunt însă finalizate în totalitate, nefiind montați parapeți și amenajate spații pentru servicii. Aestea urmează să fie finalizate până în anul 2015.

Luni, premierul Victor Ponta a declarat că subtraversările pentru urși care vor fi construite pe tronsonul de autostradă Lugoj-Deva vor costa Guvernul între 30 și 32 de milioane de euro.

Autostrada Lugoj-Deva face parte din Coridorul IV paneuropean iar lucrările sunt finanțate din Fondul de Coeziune (85%) și din bugetul de stat (15%).

Contractul pentru construcția lotului doi al Autostrăzii Lugoj – Deva a fost atribuit în 18 octombrie asocierii italiene Salini – Secol. Proiectul a fost estimat la 1,081 miliarde lei, dar lucrările au fost adjudecate pentru 562,7 milioane lei. Pentru lotul al treilea, contractul a fost adjudecat în 21 octombrie de consorțiul Teloxim Con (controlată de omul de afaceri Theodor Berna) – Comsa (Spania) – Aldesa Construcciones (Spania) – Arcadis Eurometudes (Olanda) pentru 579,9 milioane lei, proiectul fiind evaluat inițial la 1,008 miliarde lei, potrivit CNADNR.

Cele trei loturi însumează 71,9 kilometri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul pregătește reducerea accizei doar pentru motorină. Ilie Bolojan explică de ce benzina nu va fi plafonată
Digi24
„Administrația Trump practic imploră Iranul să vândă petrol”. Efectul paradoxal al războiului din Orientul Mijlociu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă bătrânească cu doar 9.999 de euro. Terenul are 1100 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
„Nu pot să ofer un salariu de 5.000 de lei net!” – Mesajul unui antreprenor care a divizat internetul
Mediafax
Primul obuzier K9 „Tunetul” a ieșit de pe linia de producție pentru Forțele Terestre Române
Click
Ce vrea să facă văduva lui Florian Pittiș, la 19 ani de la decesul artistului: „Chiar se gândește.” Drama femeii, ambii soți au avut morți fulgerătoare
Digi24
Opoziția din Ungaria preia conducerea chiar și în fiefurile partidului lui Viktor Orban (sondaje)
Cancan.ro
Zodia care primește o veste foarte proastă înainte de Paște, care îi poate schimba viața, spune maestrul Mihai Voropchievici
Ce se întâmplă doctore
Secretul siluetei Corinei Caragea. Cum reușește să se mențină în formă fără diete drastice! Imagini incendiare cu vedeta tv
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Primăria Sector 4 va da 600 de lei pentru carburant sau reducere la transportul public. Cine poate beneficia de acești bani
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
NASA trimite din nou astronauți în apropierea Lunii. Cum diferă Artemis de vechiul program Apollo?