Prima pagină » Știri externe » Primul semn de pace al opoziției ucrainene: Partidul Svoboda este pregătit să elibereze sediul Primăriei

Primul semn de pace al opoziției ucrainene: Partidul Svoboda este pregătit să elibereze sediul Primăriei

Primul semn de pace al opoziției ucrainene: Partidul Svoboda este pregătit să elibereze sediul Primăriei
Primăria Kievului va fi eliberată

Opoziția ucraineană este pregătită să evacueze sediul Primăriei din Kiev, ocupat din decembrie, după ce autoritățile au eliberat manifestanții arestați, anunță un deputat din cadrul formațiunii Svoboda, citat de AFP.

Evacuarea Primăriei este una dintre condițiile pentru aplicarea legii amnistiei în cazul celor 234 de protestatari eliberați vineri dar care rămân în continuare pasibili de pedepse cu închisoarea.

„Partidul Svoboda este pregătit să elibereze sediul Primăriei în cel mult o jumătate de oră”, a declarat Iuri Sirotiuk, vicepreședintele formațiunii naționaliste.

Toți cei 234 de manifestanți arestați în cursul protestelor din Ucraina au fost eliberați, dar anchetele vor continua, a anunțat vineri procurorul-general ucrainean, Viktor Pcionka.

„Cele 234 de persoane fuseseră arestate între 26 decembrie și 2 februarie. Niciuna nu mai este în detenție”, a comunicat procurorul general al Ucrainei.

Pcionka a subliniat că anchetele care vizează aceste persoane vor fi oprite doar dacă vor fi întrunite condițiile stipulate prin legea amnistiei. „Dacă vor fi întrunite condițiile legii amnistiei, cercetările vor fi abandonate în decurs de o lună începând din 18 februarie”, adaugă procurorul general.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Gigi Becali, dezvăluiri după întâlnirea cu Nicușor Dan la Cotroceni: „În PNL le e frică de Bolojan”
Digi24
Mario Iorgulescu, condamnat definitiv. Ce pedeapsă a primit
Cancan.ro
Ilona Stepan, membra a juriului din Moldova la Eurovision, a rupt tăcerea. De ce a primit România 3 puncte, de fapt
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Armele pe care dăm miliarde, dar prezintă risc pentru viețile militarilor în război. General NATO: „Există soluții mai ieftine și mai sigure”
Mediafax
Bonul din 2007, greu de imaginat azi! Ce cumpărai cu 18,54 lei și cât ar costa acum același coș
Click
Cum arată cea mai urâtă casă din Timișoara: „A bătut-o pe aia de la București”
Digi24
„La fel, dar diferit”. Cum i-a primit Xi pe Trump și Putin la Beijing și de ce s-a asigurat că diferențele vor fi observate
Cancan.ro
Cine era Georgiana, românca găsită moartă sub ruine în Germania. Avea doar 25 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
Neobișnuit: într-un oraș de acum 4.000 de ani inegalitatea scădea pe măsură ce acesta se dezvolta