Prima pagină » Știri externe » Julian Assange: Site-ul WikiLeaks și cititorii săi au fost spionați de către NSA și GCHQ

Julian Assange: Site-ul WikiLeaks și cititorii săi au fost spionați de către NSA și GCHQ

Julian Assange: Site-ul WikiLeaks și cititorii săi au fost spionați de către NSA și GCHQ
Julian Assange acuză agenția americană de informații NSA și echivalenta sa britanică GCHQ că "au spionat WikiLeaks și pe cititorii săi".

Potrivit unuia dintre aceste decomente, NSA l-a înscris pe Julian Assange, încă din 2010, pe „o listă cu persoane care trebuie să fie ținta unei urmăriri și care cuprinde membri suspectați că fac parte din rețeaua Al-Qaida”, a dat asigurări WikiLeaks într-un comunicat.

„NSA și partenerul său britanic GCHQ au spionat, de asemenea, WikiLeaks și pe cititorii săi”, a adăugat site-ul, citând alt document provenind de la Edward Snowden, un fost colaborator NSA, refugiat în Rusia.

„WikiLeaks condamnă ferm comportamentul fără de lege al Agenției Naționale americane de Securitate. Îndemnăm administrația Obama să numească un procuror special pentru a ancheta asupra extinderii activității criminale a NSA împotriva mass-media, inclusiv a WikiLeaks”, a reacționat Assange, citat într-un comunicat.

WikiLeaks – un site specializat în publicarea de documente secrete în special cu privire la armata americană și telegrame diplomatice americane – relevă că „NSA și complicii săi britanici nu dau dovadă de vreun respect față de drept”.

Site-ul apreciază totodată că „nicio entitate, inclusiv NSA, nu ar trebui să fie autorizată să acționeze în deplină impunitate împotriva jurnaliștilor”.

WikiLeaks anunță că i-a cerut fostului judecător spaniol Baltasar Garzon, care asigură apărarea lui Julian Assange și a site-ului acestuia, „să pregătească un răspuns pe măsură”.

NSA se află, din vara lui 2013, în centrul unui vast scandal. Dezvăluiri provenind de la fostul său colaborator Edward Snowden au relevat că aceasta practică spionajul la scară largă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cancelarul Austriei spune că UE trebuie să reducă urgent prețurile la energie: „Niciun alt factor nu sufocă atât de mult industria europeană
Digi24
Misterul crimelor din Bulgaria: trei bărbați găsiți morți nu mâncaseră de câteva zile, arată autopsiile. Pe ce piste merg anchetatorii
Cancan.ro
Asta ar fi fost scăparea soților Sorin și Diana Iacob din accidentul produs în Iași? Tatăl lui rupe tăcerea: 'Nu înțeleg de ce a plecat cu
Prosport.ro
FOTO. Campioana din România e „Regina” platformei pentru adulți după ce a făcut o avere uriașă!
Adevarul
Umilințele trăite de doi tineri români declarați criminali în Rusia. „Au dezbrăcat-o pe soția mea în chiloți și sutien”
Mediafax
Britney Spears și-a vândut drepturile asupra catalogului muzical
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Preoți în slujba Moscovei, trupe speciale, TikTok și acuze la adresa României. Cum folosește Putin biserica pentru a controla Moldova
Cancan.ro
După concedierea lui Cătălin Măruță de la Pro TV, Ioana Ginghină aruncă bomba: 'Nu mai scap de Ciucu'
Ce se întâmplă doctore
Cine este Oase de la Power Couple? CRBL a povestit cum a fost „trădat“ de acesta după ce au câştigat „Asia Express“
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Cod Rutier 2026: De la ce valoare alcoolul la volan devine infracțiune și ce riști dacă ai sub 0,40 mg/l
Descopera.ro
Ceva fără precedent a fost găsit într-o galaxie!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cum ne-au transformat telefoanele și rețelele sociale