Prima pagină » Economic » Deutsche Bank vrea să producă software în România și va angaja 500 de oameni până în 2016

Deutsche Bank vrea să producă software în România și va angaja 500 de oameni până în 2016

Deutsche Bank vrea să producă software în România și va angaja 500 de oameni până în 2016
Deutsche Bank va inaugura în București, până la finele lunii iunie, un centru global de tehnologie, unde va crea aplicații software pentru banca germană și care va avea 100 de angajați până la jumătatea acestui an și 500 până în 2016.

Denumit DB Global Technology, centrul va fi condus de Marian Popa (59 ani), se arată într-un comunicat al societății.

„Marian Popa va supraveghea organizarea și dezvoltarea celui de-al patrulea centru global de tehnologie al DB, unde vor fi create până la 500 de locuri de muncă în domeniul IT&C până la finalul anului 2016. Procesul de recrutare a demarat la finele anului 2013, iar numărul angajaților este estimat să ajungă la 100 de specialiști până la jumătatea anului”, se arată în comunicat.

Anterior, în perioada 2004-2012, Popa a condus Endava CEE, un proiect greenfield în cadrul căruia numărul salariaților a crescut de la 40 la 800 de angajați, distribuiți în patru sedii din Europa Centrală și de Est.

Centrul de tehnologie va dezvolta software pentru Deutsche Bank și va reprezenta, potrivit comunicatului, o platformă pentru specialiști software cu nivel înalt de pregătire.

„Marian Popa are o experiență semnificativă și realizări profesionale importante în industria IT&C, acumulate pe parcursul unei cariere de excepție în poziții de top management deținute în România și în afara țării și credem că va contribui semnificativ la succesul centrului global de tehnologie de la București”, a declarat reprezentantul Deutsche Bank în România, Mihai Ionescu.

Deutsche Bank este prezentă pe piața din România din anul 1998 și furnizează produse și soluții personalizate pentru clienții băncii corporative și ai băncii de investiții, servicii de tranzacții bancare pentru clienți corporativi și instituționali, precum și servicii de private banking pen-tru clienții persoane fizice.

Potrivit comunicatului, Deutsche Bank a fost lead manager al emisiunilor de obligațiuni ale României, în septembrie și octombrie 2013.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Isărescu desființează ideea de premier tehnocrat: „Vorbești în gol, în deșert”
Digi24
Aproape jumătate dintre români consideră moțiunea de cenzură PSD-AUR un act politic inutil care va înrăutăți lucrurile
Cancan.ro
Dovada clară că Andreea Bălan a terminat-o cu Petrișor Ruge. Cu cine l-a schimbat, după ce nu l-a invitat nici la nuntă
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Primul Ordin European de Merit: Merkel, Sandu și Zelenski, printre laureați
Click
Rareș Cojoc spune adevărul: a înșelat-o sau nu pe Andreea Popescu, fosta sa soție? „Știe foarte bine aceste lucruri”
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea, imagine rară din sala de fitness. Cum s-a fotografiat în colanți, la 52 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Bucureștiul va avea 8 noi parcări. Unde vor fi construite?
Descopera.ro
Astronomii au găsit una dintre primele galaxii ale Universului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Unde practicau neanderthalienii stomatologia acum 60.000 de ani?