Prima pagină » Auto » BMW investește 1 miliard de dolari într-o fabrică din SUA, care va deveni cea mai mare a grupului

BMW investește 1 miliard de dolari într-o fabrică din SUA, care va deveni cea mai mare a grupului

BMW investește 1 miliard de dolari într-o fabrică din SUA, care va deveni cea mai mare a grupului
BMW investește în SUA 1 miliard de dolari

Grupul german va mări capacitatea de producție a fabricii din Spartanburg, Carolina de Sud, cu 50% până în 2016, la 450.000 de mașini, a anunțat directorul general al BMW, Norbert Reithofer. În gama de vehicule produse la această uzină va fi inclus și modelul SUV X7, care va fi comercializat la nivel global.

„Extinderea fabricii Spartanburg marchează un nou moment de referință în istoria grupului BMW, care scoate în evidență angajamentul puternic al grupului în SUA”, afirmă Reithofer într-un comunicat.

BMW, Audi și Mercedes-Benz cresc producția și intenționează să atingă în acest an noi recorduri de vânzări, pentru a patra oară consecutiv, datorită cererii de pe piețele auto din China și SUA, cele mai mari din lume.

Mercedes, divizie a grupului german Daimler, va investi la rândul său 1 miliard de euro pentru dublarea capacității unei fabrici din Beijing, unde intenționează să producă anual 200.000 de automobile, din 2015.

„Este justificat pentru producătorii germani de vehicule de lux să suplimenteze capacitatea de producție pe piețe ca America de Nord și China. Utilizarea fabricii Spartanburg este deja foarte ridicată, iar cererea de SUV-uri continuă să crească mai rapid decât restul pieței”, a arătat Sascha Gommel, analist la Commerzban în Frankfurt.

Spartanburg este singura fabrică a BMW în America de Nord și face parte dintr-o rețea de 28 de unități de producție ale grupului german, în 13 țări.

Fabrica din Statele Unite produce toată gama de SUV-uri X3, X5 și X6 și este unul dintre cei mai mari exportatori auto din Statele Unite.

Reithofer s-a aflat în Carolina de Sud pentru a marca lansarea producției SUV-ului X4.

În prezent, cea mai mare fabrică a BMW este cea din Dingolfing, lângă Munchen, unde sunt produse modelele Serie 3,5,6 și 7, alături de sedan-urile M5 și M6. Anul trecut, la această uzină au fost fabricate 342.000 de automobile.

Mercedes, al treilea mare producător de mașini de lux după BMW și Audi, fabrică SUV-uri la o fabrică din Tuscaloosa, Alabama, unde în iunie va intra în producție sedanul C-Class. Mercedes a suplimentat schimburile de lucru la această uzină, precum și la fabrici din Germania și Ungaria, pentru a ține pasul cu cererea de SUV-uri și modele compact.

Directorul general al Daimler, Dieter Zetsche, a declarat în această lună că grupul ar putea construi o nouă fabrică în America de Nord pentru a suplimenta capacitatea. Daimler va introduce 30 de modele noi până la sfârșitul acestui deceniu.

Audi, divizie a Volkswagen, nu produce încă vehicule în America de Nord, dar construiește o fabrică de 1,3 miliarde de dolari la San Jose Chiapa, în Mexic, unde din 2016 va produce SUV-ul Q5. VW a anunțat că construi o nouă fabrică și în China, urmând să stabilească locul unde va fi amplasată.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Furtuni violente vineri și sâmbătă. Ce județe sunt în pericol
Digi24
Cum se consumă corect agheasma mică în Vinerea Luminată, de Izvorul Tămăduirii. Explicațiile preoților
Cancan.ro
Noua iubită a lui Valentin Sanfira a făcut haos în familia lui Liviu Dragnea: 'I-a băgat mâinile în gât'
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Blocarea Telegram în Rusia afectează armata și finanțarea războiului
Click
Mădălin Ionescu, mărturisiri șocante despre problemele cu inima. Alimentul banal care l-a pus pe picioare: „Un miracol”
Digi24
Izvorul Tămăduirii 2026. Ce nu ai voie să faci în Vinerea Luminată
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vehiculul creat de om ajuns cel mai departe de Pământ. Cât ar mai putea funcționa?
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care parte a corpului uman nu are niciun scop biologic?