Prima pagină » Știri externe » Un nou stat a fost creat în India

Un nou stat a fost creat în India

Un nou stat a fost creat în India
India a creat luni cel de-al 29-lea stat, Telangana, un eveniment sărbătorit în sudul țării, după o campanie separatistă de aproape șase decenii, relatează AFP.

Kalvakuntla Chandrashekar Rao, care a făcut greva foamei pentru a obține câștig de cauză, a fost instalat în postul de șef al Executivului acestui nou stat, într-o ceremonie, luni dimineața, la Hyderabad, capitala noului stat.

Locuitorii au sărbătorit crearea acestuia la miezul nopții, cu foc de artificii, în capitală.

Noul premier al Indiei Narendra Modi l-a felicitat pe Rao și a promis „susținere totală poporului și Guvernului din Telangana”, într-un mesaj postat pe Twitter.

„India are un nou stat. Bine ați venit în Telangana, cel de-al 29-lea stat al nostru. Telangana va consolida marșul nostru către dezvoltare în anii următori”, a adăugat el. „Nașterea Telangana are loc după ani de luptă și sacrificii pentru numeroase persoane”, se mai arată în mesaj.

Noul stat a fost creat în urma scindării statului Andhra Pradesh. Hyderabad, unde sunt instalate numeroase grupuri importante în domeniul tehnologiei de vârf, va rămâne capitala celor două state timp de zece ani.

Campania în vederea creării acestui stat, situat într-una dintre cele mai sărace regiuni, a început în anii ’50, promotorii săi denunțând lipsa de atenție față de regiune din partea executivelor locale.

În schimb, elitele și locuitorii regiunilor de coastă din Andhra Pradesh, mai bogate, se opuneau acestei scindări, temându-se de o destabilizare economică a regiunii.

Șeful Executivului statului Andhra Pradesh a demisionat la începutul anului, în semn de protest, înainte de dezbaterea în Parlament a creării acestui nou stat. Dezbaterea a provocat scene de haos în Parlament, aleșii bătându-se între ei și folosind gaze lacrimogene unii împotriva altora.

Decizia de a crea acest stat a fost considerată mult timp, de către analiști, o manevră electorală a Partidului Congresului, înfrânt recent în alegerile legislative, cu scopul de a atrage voturi în sudul țării. Partidul a obținut doar două dintre cele 42 de mandate aflate în joc în alegerile legislative la nivelul statului Andhra Pradesh.

Opozanții creării statului apreciază că această decizie deschide „cutia Pandorei” revendicărilor separatiste în India.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Imperiul secret al filmelor piratate a căzut! Cum au spart polițiștii italieni rețeaua CINEMAGOAL care făcea milioane din streaming ilegal
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Nicușor Dan a semnat decretul! Veste de ULTIMA ORĂ pentru români
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Tragedia din Bacău. Șefa Ambulanței județene spune că nu și-a dat seama cât de grav era cazul copilului mort la școală: „Acum cu siguranță aș fi trimis echipaj cu medic”
Mediafax
Fosta iubită a unui cântăreț celebru, acuzată că a pus la cale uciderea lui
Click
Horoscop vineri, 22 mai. Leii au o zi specială, iar Balanțele trăiesc clipe magice alături de partenerul lor
Digi24
Bătaie în Centrul Vechi din Capitală între ucraineni și o bandă de motocicliști români. Jandarmii au intervenit în timpul nopții
Cancan.ro
Planul AUR pentru revigorarea pensiilor. Legea care îi ajută pe toți pensionarii din România
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Mona Nicolici, fosta prezentatoare de știri de la Antena 1. Cum arată astăzi, la 56 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Unul dintre sateliții planetei Jupiter este mai ciudat decât au crezut astronomii