Prima pagină » Economic » Harta celor mai atractive țări pentru investitorii străini în 2014. Bulgaria devansează România

Harta celor mai atractive țări pentru investitorii străini în 2014. Bulgaria devansează România

România ocupă locul 48 în topul celor mai bune țări în care poți să investești, potrivit unui top realizat la nivel global de revista Foreign Policy.

Țara noastră a devenit în ultimul an mai atractivă pentru investitorii străini, dacă ne raportăm la un clasament realizat de Foreign Policy. Cu toate acestea, România este devansată cu mult de Bulgaria, statul cel mai bine văzut pentru investiții în 2014 din regiunea Balcanilor.

România ocupă locul 48 în top, aflându-se cu cinci poziții mai sus decât în anul 2013. Locul său a fost luat de Albania, un stat care ar putea câștiga încrederea investitorilor străini din ce în ce mai mult în următoarea perioadă avansând în vedere că a urcat 18 poziții în topul Foreign Policy în ultimul an.

Țara noastră devansează, totodată, în clasament state europene puternice precum Germania sau Franța.

CLICK pentru a mări

FOTO: Foreign Policy

Bulgaria ocupă locul 28 în topul statelor celor mai atractive pentru investitorii străini, în timp de Serbia ocupă locul 55, Slovenia locul 74, iar Croația locul 90.

Care sunt cele mai atractive țări din lume pentru investitorii străini

Potrivit clasamentului Foreign Policy, cele mai atractive state ale lumii pentru investitorii străini sunt în 2014 Botswana, Hong Kong, Taiwan, Qatar și Singapore. Pe primele 10 poziții nu este menționat niciun stat european.

Țara din Europa considerată anul acesta cea mai atractivă pentru investitorii străini este Polonia. Aceasta se află pe locul al 14-lea în clasament.

La coada clasamentului, pe locul 112, se află Venezuela. Alte state considerate puțin atractive pentru investitorii străini sunt și Angola, Congo, Argentina, Rusia și Liban.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un deținut reclamă la CCR o „anomalie” în Codul de Procedură Penală: „Legea îmi prelungește ILEGAL detenția”
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
CRITICI DURE lansate de Kelemen Hunor: Guvernul e varză, Parlamentul e varză, trebuie să avem o instituție în picioare
Click
Sara, fiica lui Brigitte Pastramă, s-a mutat cu iubitul ei la doar 18 ani. Cum a reacționat vedeta: „Copii mari, probleme mari”
Digi24
Cadavrele administrative ale statului: companii fără activitate, fără angajați și cu sedii fictive
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Ți-o mai amintești pe Cristiana Răduță? Artista care cânta piesa Amor, Amor este complet transformată. Cum arată la 48 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia a deschis comenzile pentru noul Sandero Stepway Hybrid 155. Cât costă în România
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Test de cultură generală. În care religie nu se bea cafea?