Prima pagină » Știri » Percheziții într-un dosar de evaziune cu un prejudiciu de două milioane de euro. Printre suspecți, un primar

Percheziții într-un dosar de evaziune cu un prejudiciu de două milioane de euro. Printre suspecți, un primar

Percheziții într-un dosar de evaziune cu un prejudiciu de două milioane de euro. Printre suspecți, un primar
Polițiștii de la Crimă Organizată desfășoară, marți dimineață, 25 de percheziții în județele Mehedinți, Timiș și Gorj într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de peste două milioane de euro, printre suspecți aflându-se și un primar din Mehedinți, transmite corespondntul MEDIAFAX.

Potrivit unor surse din rândul anchetatorilor, perchezițiile au loc la locuințele a cel puțin 25 de persoane suspectate de evaziune fiscală, o parte dintre suspecți fiind din localitatea mehedințeană Strehaia.

Conform surselor citate, mai mulți romi de la Strehaia emiteau facturi false către administratori ai unor firme, iar după ce facturile erau emise societățile le înregistrau în contabilitate pentru a-și diminua veniturile impozabile. Ulterior, banii erau returnați, mai puțin comisionul celor care emiteau documentele. Prejudiciul creat în acest mod se ridică la peste două milioane de euro.

Printre membrii grupării specializate în evaziune fiscală se află și primarul comunei mehedințene Prunișor, Nandi Covlea (PSD), la locuința căruia au loc percheziții, adaugă sursele judiciare citate. De asemenea, au loc percheziții și la Strehaia, dar și în localități din județele Timiș și Gorj.

Oana Mitu, [email protected]

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cea mai utilă aplicație pentru românii din Spania. Îți arată ce mănânci, unde să apelezi în caz de nevoie și ce drepturi ai
Digi24
Ce va face Adrian Veștea dacă nu primește susținerea PNL pentru postul de premier
Cancan.ro
GESTUL făcut de Dan Alexa după ce și-a petrecut noaptea cu Andreea Popescu. Unde s-a dus glonț celebrul antrenor
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, apariție incendiară! Costumul de baie i-a scos în evidență formele generoase
Adevarul
Cristian Păun la „Interviurile Adevărul”: „Nominalizarea lui Adrian Veștea nu m-a surprins”
Mediafax
Dacă mănânci nuci înainte de culcare, experții spun că vei vedea aceste rezultate
Digi24
Ce miniștri pregătește Adrian Veștea? Anunțul momentului despre noul Guvern și programul politic
Cancan.ro
Andreea Popescu, prima reacție după scenele din club cu Dan Alexa! NU mai plânge după antrenor
Ce se întâmplă doctore
Noroc cu carul pentru aceste trei zodii. Săptămâna care le poate schimba destinul financiar! Banii vor veni mult mai ușor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Top 10 cele mai înmatriculate SUV-uri noi în România (2026)
Descopera.ro
Astronomii au dezmințit o teorie despre expansiunea Universului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Măi Bulă, cum se numesc rudele Papei?
Descopera.ro
Reacția premierului Spaniei la acordul de pace dintre SUA și Iran