Prima pagină » Magazin » Pare un peisaj obișnuit din natură. Detaliul din acestă fotografie te va uimi însă

Pare un peisaj obișnuit din natură. Detaliul din acestă fotografie te va uimi însă

Fotograful Simon Menner vrea să atragă atenția lumii asupra pericolelor care fac parte din lumea modernă prin intermediul unui proiect fotografic în care prezintă soldați camuflați ascunși în fiecare imagine surprinsă în natură.

Simon Menner realizează aceste fotografii încă din anul 2010, după ce a primit acceptul armatei germane. Totul a început cu o scrisoare pe care Menner a trimis-o secretarul german al Apărării în care îi explica demersul pe care voia să îl inițieze. Ulterior a fost contactat de mai mulți militri cu rang înalt care l-au ajutat să aranjeze ședințele foto, scrie Wired.

FOTO: Simon Menner/Wired

FOTO: Simon Menner/Wired

„Nu mă așteptam la multe, dar Armata  a fost foarte deschisă”, spune el.

Prima ședință foto a avut loc în zona Mării Baltice cu un grup de lunetiști care abia terminaseră stagiul de pregătire.

FOTO: Simon Menner/Wired

FOTO: Simon Menner/Wired

Simon Menner a continuat seria de fotografii alături de lunetiști veterani, abia întorși din zona de conflict din Afganistan. Ședința foto a avut loc în Alpi.

Lunetiștii se află în fotografii la doar 10 – 15 metri depărtare de ‘țintă”. În viața reală însă aceștia se pot să așeza la un kilometru depărtare.

FOTO: Simon Menner/Wired

FOTO: Simon Menner/Wired

Unele dintre fotografii sunt realizate atât de aproape de lutiști încât poți vedea mici semne care îi dau de gol pe aceștia, dar în cele mai multe nu ai ghici niciodată unde sunt poziționați.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Prințesa Kate a surprins la Wimbledon! Accesoriul celebru la care a renunțat fără explicații
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Câte ore pierdem pe săptămână din cauza banilor?