Prima pagină » Știri externe » Republica Moldova se pregătește să devină candidat pentru aderarea la UE. Mesajul premierului Leancă de la Bruxelles

Republica Moldova se pregătește să devină candidat pentru aderarea la UE. Mesajul premierului Leancă de la Bruxelles

Republica Moldova se pregătește să devină candidat pentru aderarea la UE. Mesajul premierului Leancă de la Bruxelles
Republica Moldova este pregătită să devină stat candidat pentru aderarea la Uniunea Europeană, a afirmat premierul Iurie Leancă, la Bruxelles, conform unui comunicat oficial al Guvernului de la Chișinău.

„Republica Moldova este gata să devină, din fruntaș al Parteneriatului Estic, candidat la aderare”, a declarat Leancă la reuniunea Consiliului de Cooperare Republica Moldova – UE, desfășurată joi la Bruxelles.

La reuniune au fost abordate subiecte privind stadiul democrației, statul de drept și drepturile omului, situația economică, dezvoltarea agriculturii și a sistemului educațional. O temă specială a fost procesul de soluționare a conflictului transnistrean. Părțile au evidențiat importanța menținerii dialogului în cadrul formatelor existente de negocieri. Uniunea Europeană a dat asigurări că va continua să acorde asistență pentru a apropia comunitățile de pe cele două maluri ale Nistrului, precizează Guvernul de la Chișinău.

La finalul discuțiilor, premierul Iurie Leancă și adjunctul ministrului grec de Externe, Dimitris Kourkoulas, reprezentantul Președinției elene a Consiliului UE, au susținut o conferință de presă.

„Este ultima reuniune în acest format, este vorba de 16 ani de cooperare cu Uniunea Europeană, iar evenimentul de mâine înseamnă un nou capitol în relațiile Republicii Moldova cu Uniunea Europeană. Următoarea întâlnire va avea loc în formatul Consiliului de Asociere UE-R.Moldova, așa cum prevede Acordul de Asociere, care va fi semnat vineri”, a afirmat Iurie Leancă.

„Am informat partenerii noștri europeni că mircuri, la ședința Guvernului, am aprobat pachetul de măsuri care vor ghida instituțiile noastre în realizarea eficientă și în timp util a Acordului de Asociere. Nu avem timp de pierdut, iar noi am făcut alegerea noastră – integrarea europeană”, a subliniat Leancă.

Premierul moldovean a mulțumit Președinției elene a Consiliului UE, partenerilor europeni din instituțiile și statele membre ale UE care au contribuit și au susținut Republica Moldova în avansarea agendei de integrare europeană, în special eliminarea vizelor europene.

Republica Moldova va semna vineri Acordul de asociere cu Uniunea Europeană, în cadrul unei ceremonii la care vor participa șefii de stat și de guvern din cele 28 de țări membre UE.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe