Prima pagină » Știri politice » Viorel Cataramă renunță la candidatura la prezidențiale și îl susține pe Cristian Diaconescu

Viorel Cataramă renunță la candidatura la prezidențiale și îl susține pe Cristian Diaconescu

Viorel Cataramă renunță la candidatura la prezidențiale și îl susține pe Cristian Diaconescu
Viorel Cataramă a anunțat, marți, într-o conferință de presă susținută alături de Cristian Diaconescu, că renunță la candidatura sa la Președinție și îi oferă sprijinul său lui Diaconescu, arătând că a convenit cu acesta să preia din programul său.

„Vă informez că renunț la candidatura mea pentru funcția de președinte al României și dau sprijinul meu lui Cristian Diaconescu și cer celor care au fost alături de mine să sprijine candidatura lui Cristian Diaconescu”, a afirmat Cataramă.

El a spus că a convenit cu Cristian Diaconescu să preia din programul său, care prevede printre altele că partidele politice sunt extrem de toxice pentru politica românească.

Cataramă a mneționat că a avut „contacte cu Cristian Diaconescu” inclusiv când acesta era desemnat candidat PMP, însă nu a putut atunci să consolideze nimic deoarece Diaconescu era în PMP.

„Astăzi, când și Cristian Diaconescu a ajuns la această concluzie că partidele sunt toxice, iar PMP, deși un partid tânăr, a făcut pași mari în transformarea într-o structură mafiotă, am decis să sprijin candidatura lui Cristian Diaconescu. Am convenit să preia din programul meu și îl voi susține cu toate puterile”, a spus Cataramă.

Cristian Diaconescu a declarat că se află alături de Viorel Cataramă în ideea construirii unei echipe politice în afara partidelor politice, pe care le consideră extrem de toxice pentru politica românească, stăpânite de interese mafiote.

„Din punct de vedere al retoricii, al proiectelor publice pe care Viorel Cataramă le-a prezentat, am identificat similitudini cu proiectul meu pe care l-am prezentat în calitate de candidat la Președinție (…) Experiența lui Viorel Cataramă în domeniul economic este extrem de importantă. Cred că România are nevoie de un mesaj clar, de o agendă bine discutată, transparentă și din acest punct de vedere sprijinul lui Viorel Cataramă este extrem de esențial”, a mai spus Diaconescu.

În 15 iulie, Viorel Cataramă își lansa candidatura la Președinție, ca independent.

Luni, Cristian Diaconescu a anunțat că va candida ca independent la prezidențiale și că pleacă din PMP.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce riscă Ungaria să returneze 10 miliarde de euro către Comisia Europeană?