Prima pagină » Economic » H&M deschide săptămâna viitoare un nou magazin în București

H&M deschide săptămâna viitoare un nou magazin în București

H&M deschide săptămâna viitoare un nou magazin în București
Retailerul suedez de îmbrăcăminte Hennes & Mauritz (H&M) deschide în 4 septembrie un magazin în centrul comercial Vulcan Value Centre din București, al 12-lea din Capitală și al 36-lea la nivel național, a anunțat compania.

Noul magazin H&M are o suprafață de vânzare de 1.733 metri pătrați și cuprinde colecțiile pentru femei, bărbați, adolescenți și copii.

În primul semestru al anului fiscal curent, perioada decembrie 2013 – mai 2014, vânzările H&M România au crescut cu 34%, până la 549 milioane coroane suedeze (61 milioane euro). În perioada menționată, retailerul a deschis șapte magazine.

Anul trecut, vânzările H&M România au depășit pragul de 100 milioane euro. Totodată, profitul net înregistrat de companie s-a situat la 23,6 milioane lei (5,4 miliane euro), în creștere cu 52%.

H&M a fost fondat în Suedia 1947 și este listat la NASDAQ OMX Stockholm. Retailerul are aproape 3.300 de magazine pe circa 50 de piețe, inclusiv unități deschise în sistem de franciză.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur