Prima pagină » Magazin » BALKANIK! Festival, pe ultima sută de metri. Shantel & Bucovina Club Orkestar, capete de afiș ale acestei ediții

BALKANIK! Festival, pe ultima sută de metri. Shantel & Bucovina Club Orkestar, capete de afiș ale acestei ediții

BALKANIK! Festival, pe ultima sută de metri. Shantel & Bucovina Club Orkestar, capete de afiș ale acestei ediții
Cea de-a patra ediție a BALKANIK! Festival va lua startul vineri, 12 septembrie, la Grădina Uranus din București.

Anul acesta, BALKANIK! Festival se va desfășura sub sloganul „Just World Music”. Evenimentul găzduit de Gădina Uranus din Capitală în perioada 12-14 septembrie va aduce pe scenă numeroși artiști, printre care Shantel & Bucovina Club Orkestar, Kiril Dzajkovski, Django Lassi, Caci Vorba, Mahala Rai Banda, Kottarashky &The Rain Dogs.

„Trupele din line-up-ul de anul acesta vin din multe zone ale Europei, reinventează chiar cântece vechi românești cum e cazul ÄŒači Vorba din Polonia, care vor concerta în premieră la noi, ori se inspiră foarte mult din cultura acestei regiuni, cum o face Shantel & Bucovina Club Orkestar”, a explicat Ligia Keșișian, directorul artistic al BALKANIK! Festival.

Shantel este cel mai cunoscut DJ din Balcani. Născut la Frankfurt, cu origini în Bucovina, aflat într-o permanentă căutare de noi sunete și emoții, a cântat la cele mai mari festivaluri din întreaga lume, de la Glastonbury la Roskilde, cu rezidențe la Istanbul, Roma, Viena sau Zurich și a câștigat numeroase premii, printre care BBC World Music Award. A compus coloane sonore pentru filmele „Borat” (regia Larry Charles, 2006) sau „The Edge of Heaven” (regia Fatih Akin, 2007).

Kiril este unul dintre cei mai apreciați compozitori și producători de muzică electronică din zona Balcanilor, cunoscut publicului festivalier pentru show-uri explozive în cadrul EXIT Festival, Pohoda, Woodstock, Gypsy Jazz Festival. Muzica lui Kiril aduce pe scenă un fusion electric cu influențe tradiționale macedonene, alămuri, reggae, jungle MC și electro rap.

Una dintre cele mai inovatoare și solicitate trupe de muzică etno-electronică din Sofia, Kottarashky a fost revelația de la ediția de anul trecut a BALKNIK! Festival și se numără printre artiștii care au semnat cu faimoasa casă de producție Asphalt Tango. Pornind de la înregistrări autentice din satele bulgărești, Kottarashky aka Nikola Gruev a format o trupă „Ã  la Tom Waits”.

„Limbă sinceră” (expresie din limba romani), ÄŒači Vorba este una dintre cele mai premiate trupe poloneze la nivel internațional din ultimii ani, recent distinsă cu premiul German Record Critics” Award. ÄŒači Vorba este o trupă poloneză de Gypsy-fusion, specializată în muzică din Europa de Est, din spațiile carpatic și balcanic, cântată cu „inima, spiritul și cunoașterea” și mixată cu jazz, French musette, minimalism.

Django Lassi și-au creat o reputație, atât în pub-urile cabaret din Berlin și la festivaluri europene de open-air jazz, cât și la festivaluri uriașe și rave-uri extatice de trance.

Cea de-a patra ediție a BALKANIK! Festival va include și un eveniment deosebit. Este vorba despre primul bâlci urban din istoria Bucureștiului.

Așadar, între orele 12:00 și 23:00, în Grădina Uranus va avea loc un târg de mâncăruri tradiționale românești și balkanice, un târg de meșteri și handmade, dar și ateliere de creație pentru copii – „La hârjoneală by Creative Arts” -, unde cei mici pot descoperi tainele olăritului, ale sticlăriei sau pot învăța să creeze diverse podoabe. Tot pentru publicul tânăr vor fi organizate diverse spectacole de circ și jonglerii.

În plus, vizitatorii se vor putea relaxa în zona de lounge Tea&Coffee, unde pot savura un ceai sau o cafea la nisip, realizată de campionii barista ai României: Larențiu Ștefan – dublu campion național Barista, Ecaterina Szasz – campion național Cafea la ibric, Paul C. Ungureanu – locul 8 mondial la Coffe in Good Spirit și Alexandru Niculae – campion național la Brewes Cup.

Abonamentele pentru BALKANIK! Festival costă 130 lei și pot fi cumpărate din rețeaua Eventim (magazinele Orange, Vodafone, Germanos, Domo și reteaua librariilor Cărturești și Humanitas și de pe site-ul eventim.ro), online de pe balkanikfestival.ro, sau în sistem „print at home”, de pe easytickets.ro.

De asemenea, au fost puse în vânzare biletele pentru o singură zi, care pot fi achiziționate la prețul de 65 lei. Studenții și elevii până în 18 ani beneficiază de o reducere de 50%, pe baza carnetului de student/elev, atât pentru abonamente cât și pentru biletele de o zi, în vreme ce accesul copiilor sub 7 ani este gratuit.

Mai multe detalii despre BALKANIK! Festival sunt disponibile aici.

BALKANIK! Festival este organizat de Asociația Culturală Metropolis, înființată de producătorul Daniel Mitulescu. Aceasta are ca principal scop realizarea de evenimente non-profit de educare a publicului tânăr, precum Festivalul Internațional de Film pentru Copii KINOdiseea, la care au participat la cele cinci ediții de până acum peste 40 000 de persoane, și Festivalul internațional de muzică și cultură Balkanik, care a avut un public de peste 18 000 de persoane la cele trei ediții.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan recunoaște că două persoane din campania sa au fost implicate în scandalul pozelor trucate de la prezidențialele din 2025
Digi24
Fulgy, fiul Clejanilor, a fost internat la Obregia după ce a amenințat că aruncă un bloc în aer
Cancan.ro
Gabi Tamaș L-A BĂTUT pe Aris Eram la Survivor! Șoc TOTAL: a fost dat afară INSTANT
Prosport.ro
El e medicul român din Franța care urmează să-i monteze lui Mircea Lucescu sistemul ECMO
Adevarul
Valul de concedieri din 2026 mătură România. Marile companii care au început deja disponibilizările masive
Mediafax
Premierul Republicii Moldova readuce în discuție ideea unirii cu România: „Cetățenii de pe ambele maluri ale Prutului își dau seama că suntem foarte aproape de unire”
Click
El este bărbatul care îi dă bani Andreei Popescu: „Datorită ție pot să plătesc chiria, să cumpăr mâncare la copii”
Digi24
Cum s-a transformat jefuirea unui camion cu KitKat dintr-o veste proastă într-o oportunitate de aur pentru comunicarea de criză
Cancan.ro
Valentin Sanfira a înșelat-o! Codruța și-a luat inima-n dinți și a recunoscut motivul divorțului: 'Infidelitate'
Ce se întâmplă doctore
O fostă prezentatoare TV a renunțat la presă și s-a mutat cu logodnicul fotbalist în America de Sud: „Cel mai frumos capitol pe care îl încep…”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Companie ce angajează 120 de oameni la fabrica de drone din București. Modelul flagship produs aici decoleaza și aterizeaza pe verticală
Descopera.ro
Enigmă științifică: Ce este paradoxul gemenilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Veolia România continuă Olimpiada de Biodiversitate „Natura dintre Ape”, la nivel național