Prima pagină » Știri politice » Ultima vizită oficială în străinătate a lui Traian Băsescu. „După încheierea mandatului, voi cere cetățenia acestei țări”

Ultima vizită oficială în străinătate a lui Traian Băsescu. „După încheierea mandatului, voi cere cetățenia acestei țări”

Ultima vizită oficială în străinătate a lui Traian Băsescu. „După încheierea mandatului, voi cere cetățenia acestei țări
Președintele Traian Băsescu a declarat, sâmbătă, la Mamaia, că până la terminarea mandatului va mai face o vizită în Republica Moldova, "de rămas bun", după care va solicita să i se acorde cetățenia acestei țări.

Președintele Traian Băsescu a declarat, sâmbătă, la Mamaia, că până la terminarea mandatului va mai face o vizită în Republica Moldova, „de rămas bun”, după care va solicita să i se acorde cetățenia acestei țări.

El a spus că vizita în Republica Moldova nu este planificată, dar o va programa împreună cu președintele Nicolae Timofti.

„Este în intenția mea ca înainte de încheierea mandatului să fac o vizită în Republica Moldova, de rămas bun. După cum vă aduceți aminte, am mai spus că după terminarea mandatului voi cere cetățenia Republicii Modova. Cum noi am acordat sute de mii de cetățenii cetățenilor Republicii Modova, sper să pot beneficia și eu de întoarcerea acestei opțiuni, pe care am avut-o în primul mandat”, a declarat Băsescu.

De asemenea, întrebat despre intrarea României în Spațiul Schengen, Traian Băsescu a spus că speră ca luna viitoare să se poată intra în Spațiul Schengen cu aeroporturile.

„Este ultimul meu obiectiv ca România să înceapă procesul de aderare la Spațiul Schengen. Sper ca în octombrie să putem să obținem o decizie favorabilă legată de intrarea în Spațiul Schengen cu aeroporturile. Sper”, a mai spus șeful statului.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Prințesa Kate a surprins la Wimbledon! Accesoriul celebru la care a renunțat fără explicații
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Ce înseamnă viața lângă un centru de date: „Oricum ar fi, suntem termanți”