Prima pagină » Știri externe » A fost descoperită o nouă FALIE SEISMICĂ

A fost descoperită o nouă FALIE SEISMICĂ

A fost descoperită o nouă FALIE SEISMICĂ
O nouă falie geologică susceptibilă să genereze un cutremur puternic a fost descoperită la Wellington, confirmând expunerea la risc seismic a capitalei Noii Zeelande, au anunțat miercuri oamenii de știință de la National Institute of Water and Atmospheric Research (NIWA) citați de AFP.

Potrivit specialiștilor, falia Aotea pleacă din portul Wellington spre suburbiile din sud, traversând centrul orașului. Ultimul cutremur cauzat de această falie s-a produs acum aproximativ 6200 de ani.

„Noi credem ca intervalele (între două mișcări seismice) sunt de ordinul a câteva mii de ani”, a declarat geologul Philip Barnes, precizând că specialiștii nu au nici o idee în legătură cu probabilitatea viitoarei mișcări tectonice.

Zeci de falii traversează zona Wellington, iar una dintre acestea poate produce un cutremur cu magnitudinea de 8,5 grade, scrie AFP.

Din acest punct de vedere, Wellington-ul este comparabil cu Istanbulul, San Francisco, Los Angeles, Seattle și Tokyo, a declarat seismologul Russ Van Dissen.

Noua Zeelandă se află pe „Cercul de Foc al Pacificului”, unde plăcile continentale intră frecvent în coliziune provocând o importantă activitate seismică.

În februarie 2011, un cutremur cu magnitudinea de 6,3 grade s-a produs în regiunea Canterbury, în jurul orașului Christchurch, ucigând 185 de oameni.

În 1855, Wellingtonul a suferit cel mai puternic cutremur înregistrat vreodată în Noua Zeelandă. Seismul cu magnitudinea de 8,2 grade, care a provocat numai patru decese, a schimbat complet geografia orașului a cărui suprafață s-a mărit, înaintând în mare cu 200 de metri, scrie Agerpres.

Începând din iulie 2013 până acum, trei cutremure cu magnitudinea de 6,3 grade sau mai mare au fost înregistrate în Noua Zeelandă, dar fără a produce pagube semnificative, mai notează AFP.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni