Prima pagină » Știri externe » Olanda dă asigurări că nu a trimis niciun submarin în largul Suediei

Olanda dă asigurări că nu a trimis niciun submarin în largul Suediei

Olanda dă asigurări că nu a trimis niciun submarin în largul Suediei
Armata olandeză a negat că submarinul militar căutat de autoritățile suedeze în Marea Baltică i-ar aparține, după ce Ministerul rus al Apărării a evocat această ipoteză, relatează AFP.

„Niciun submarin suedez nu este implicat; nu suntem implicați în niciun fel nici în operațiunile de căutare efectuate de armata suedeză”, a declarat Marnoes Visser, purtătorul de cuvânt al Ministerului suedez al Apărării.

„Într-adevăr am participat la un exercițiu naval cu Suedia, dar s-a încheiat marțea trecută”, a explicat Visser, precizând că submarinul olandez Bruinvis utilizat la manevre se află acum la Tallin (Estonia).

Moscova a recomandat Guvernului de la Stockholm să ceară informații privind submarinul suspect Forțelor navale olandeze. „Un submarin diesel-electric olandez, Bruinvis, a efectuat săptămâna trecută exerciții în apropiere de Stockholm”, a declarat o sursă din Ministerul rus al Apărării.

„Submarinul olandez este de vineri în Portul Tallinn și urmează să revină în Olanda”, a subliniat oficialul olandez.

Un submarin militar străin, probabil rus, este în Marea Baltică, în apropierea portului Stockholm, autoritățile suedeze mobilizând importante forțe militare pentru localizarea submersibilului.

Armata suedeză a mobilizat nave militare, elicoptere, avioane și 200 de militari pentru localizarea submarinului suspect observat în apropierea insulelor din largul orașului Stockholm. „Am inițiat o vastă operațiune de recunoaștere, mobilizând nave, elicoptere și efective terestre”, a declarat vineri un comandant militar suedez, Jonas Wikstroem.

Presa suedeză a relatat că Rusia a intensificat activitățile militare în Marea Baltică, în contextul tensiunilor cu NATO din cauza crizei din Ucraina. La începutul lunii octombrie, un avion de vânătoare rus s-a apropiat periculos de mult de o aeronavă de recunoaștere suedeză. „Situația s-a deteriorat în Marea Baltică”, a admis Jonas Wikstroem.

Surse citate de cotidianul italian Corriere della Sera afirmă că submarinul militar observat în apropierea litoralului suedez ar putea fi de tip Kilo, provenind de la bazele navale ruse Kronshtadt sau Baltiisk.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni