Prima pagină » Economic » Cargus fuzionează cu Urgent Curier și devine al doilea jucător pe piața locală de curierat

Cargus fuzionează cu Urgent Curier și devine al doilea jucător pe piața locală de curierat

Cargus fuzionează cu Urgent Curier și devine al doilea jucător pe piața locală de curierat
Companiile Cargus International și Urgent Curier, deținute de fondul de investiții Abris Capital Partners, fuzionează și formează astfel al doilea jucător pe piața serviciilor de curierat, cu afaceri cumulate de 231,6 milioane de lei în 2013, după FAN Courier.

Procesul de fuziune prin preluarea prin absorbție a Urgent Curier de către Cargus a fost aprobat de acționarii Cargus International la începutul lunii octombrie.

În luna iunie, fondul de investiții Abris Capital Partners a cumpărat integral Urgent Curier, operator poștal cu afaceri de 115,95 milioane de lei în 2013, și a anunțat că va fi preluată de Cargus Internațional, companie controlată de același fond de investiții din 2012.

Anterior tranzacției, Urgent Curier era controlată de soții Corina și Sebastian Bălășescu.

„Abris Capital Partners anunță achiziția Urgent Curier, una dintre primele trei companii de curierat intern din România. Tranzacția vine la 20 de luni după ce Abris Capital Partners a investit în piața de curierat din România, prin cumpărarea Cargus, în octombrie 2012. Achiziția va fi urmată de fuziunea celor două entități, ca parteneri egali”, anunța Urgent Curier la 9 iunie. Valoarea tranzacției nu a fost dată publicității.

Urgent Curier și-a început activitatea în urmă cu 10 ani și a înregistrat în 2013 afaceri de 115,95 milioane de lei, cu 28% mai mult față de anul precedent, în timp ce profitul net a scăzut cu 2,7%, la 10,2 milioane de lei.

În urma fuziunii va rezulta un operator cu o flotă de peste 1.800 vehicule de curierat, o echipă de 1.800 de curieri și o rețea logistică cu 142 de depozite, se preciza în comunicatul Urgent Curier.

Conducerea noii organizații va fi asigurată de Gian Sharp, actualul director general al Cargus, sub coordonarea unui Consiliu de Administrație format din managementul Abris Capital Partners și familia Bălășescu.

Anul trecut, afacerile Cargus International au crescut cu 20%, la 115,68 milioane de lei, în timp ce pofitul net a coborât cu 1%, la 6,53 milioane de lei.

Cu birouri în Varșovia, Kiev și București, Abris Capital Partners administrează două fonduri de investiții.

La nivelul anului 2013, principalii jucători pe piața serviciilor de curierat au fost FAN Courier – 280,5 milioane de lei, DHL România – 220,42 milioane de lei, TNT România – 164,41 milioane de lei și UPS România – 119,87 milioane de lei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit gene care existau și înainte de apariția vieții pe Pământ