Prima pagină » Știri politice » Scandalul ofițerului acoperit revine. Băsescu: „În Parchetul General mai ajung și oameni cu care un serviciu mai are interese să fie scăpat. Aici cred că a fost utilizat Ponta”

Scandalul ofițerului acoperit revine. Băsescu: „În Parchetul General mai ajung și oameni cu care un serviciu mai are interese să fie scăpat. Aici cred că a fost utilizat Ponta”

Scandalul ofițerului acoperit revine. Băsescu: „În Parchetul General mai ajung și oameni cu care un serviciu mai are interese să fie scăpat. Aici cred că a fost utilizat Ponta
Afirmațiile legate de trecutul lui Victor Ponta ca ofițer acoperit al SIE "au o bază solidă", însă proba nu poate fi obținută decât în instanță, a arătat astăzi președintele Traian Băsescu, la aproape două săptămâni după ce a susținut, într-o emisiune tv, că actualul premier ar fi avut astfel de misiuni în perioada 1997-2001.

La aproape două săptămâni după ce a susținut, într-o emisiune tv, că premierul ar fi fost ofițer acoperit al SIE în perioada 1997-2001, președintele Traian Băsescu redeschide subiectul sugerând că misiunea lui Victor Ponta ar fi fost aceea de a „scăpa” serviciul dintr-un dosar. „Era un țângău ca experiență. Un țânc. El a fost utilizat la altceva. În Parchetul General mai ajung și oameni cu care un serviciu sau altul mai are interese să fie scăpat. Aici cred că a fost utilizat Victor Ponta”, a spus Băsescu, într-un interviu la „Adevărul LIVE”.

Întrebat dacă trebuie crezut doar pe cuvânt când vine vorba de trecutul actualului premier într-un serviciu de informații, președintele a instistat asupra faptului că își susține afirmațiile în continuare. „Eu n-am făcut dezvăluiri, pentru că asta ar însemna să ai un document și să îi spui conținutul. Au fost niște afirmații pe care le-am făcut și baza este solidă. Această afirmație o susțin în continuare. (…)  Niciodată n-o să vă dea cineva vreo operațiune. Aici s-a făcut marele joc: nu ai voie să vorbești despre activitățile SIE, despre sursele SIE”.

Proba spuselor sale, arată președintele, poate fi obținută doar în instanță. „Mă credeți dacă vreți. Dar puteți face un lucru înțelept. Dacă societatea e interesată, n-au decât să deschidă o acțiune în instanță și instanța va obliga SIE, dacă este o informație de interes public și atunci când este vorba de încălcarea legilor”, a adăugat Băsescu.

În privința lui Victor Ponta, principalul candidat la alegerile prezidențiale, Traian Băsescu îl acuză că „a apucat să spună o minciună, a încălcat Constituția și acum o ascunde”. „Victor Ponta nu înțelege că nu e neapărat rău să fi fost ofițer acoperit SIE, dar, ca președinte, te pune într-o situație dificilă să ai o asemenea taină. Te face manevrabil. Orice serviciu, atunci când prinde slăbiciunea, și-ar extinde aria de influență. N-avem voie să riscăm ca serviciile să dobândească influență în politică”, consideră Băsescu.

Dacă o astfel de etapă în CV-ul unui candidat nu îi poate bloca accesul la instalarea la Cotroceni, actualul președinte crede că „poate avea urmări dacă proba se produce în instanță în timpul mandatului. „Poate fi șantajat. De fostul lui ofițer de legătură, de serviciu. Președintele trebuie să fie un om liber de orice șantaj. (…) Poate avea urmări, dacă proba se produce în timpul mandatului de președinte. Dacă va fi o acțiune în instanță și se va proba că a fost în perioada 1997-2001 ofițer acoperit”, a mai spus Băsescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Interceptări DNA: Procurorii l-au supravegheat pe șeful ARR, Cristian Anton, în timp ce își număra banii
Digi24
Franța își schimbă radical strategia militară în cazul unui atac al Rusiei asupra NATO. General: „Trecem la o lume nouă”
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Românii caută tot mai multe mașini electrice! Creștere enormă a înmatriculărilor
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Iată de ce singurătatea percepută contează mai mult decât numărul real de prieteni!