Prima pagină » Știri externe » Care e speranța de viață în România

Care e speranța de viață în România

Care e speranța de viață în România
Speranța de viață a progresat în Uniunea Europeană comparativ cu anii 1990, dar disparitățile între țări persistă, România figurând printre statele cu o medie redusă, de până în 75 de ani, anunță Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), citată de AFP.

În medie, speranța de viață în cele 28 de state membre UE a fost de 79,2 ani în 2012, cu 5,1 ani mai mult decât în anii 1990.

„Acest progres se explică în principal prin reducerea mortalității cauzată de boli cardiovasculare, în special la persoanele cu vârste cuprinse între 50 și 65 de ani”, explică OCDE.

Spania, cu o speranță de viață de 82,5 ani, Italia, cu 82,4 ani, și Franța, cu 82,1 ani, sunt țările europene cu cele mai ridicate speranțe de viață.

Țările baltice și statele est-europene sunt la polul opus, având speranțe de viață sub 75 de ani – România, Bulgaria, Letonia și Lituania.

Speranța de viață în Estonia a crescut cu șapte ani față de anul 1990, iar în Cehia, cu 6,6 ani.

În Lituania și Bulgaria, speranța de viață s-a prelungit cu trei ani în perioada 1992 – 2012.

Femeile din Uniunea Europeană trăiesc mai mult decât bărbații – 82,2 ani, comparativ cu 76,1 ani.

Bolile cardiovasculare rămân principala cauză de mortalitate în Europa, reprezentând 40% din decese în 2011, în timp ce cancerul provoacă 24% din decese.

Mortalitatea cauzată de cancer a rămas la același nivel sau a crescut în țările baltice și în Bulgaria, România, Croația și Macedonia.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cel mai bun oraș din lume în care să trăiești în 2026
Digi24
Femeia suspectată că ar fi încercat să-l asasineze în Monaco pe oligarhul Vadim Ermolaev a fost găsită moartă în apropiere de Kiev
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Imagini provocatoare: Loredana a făcut show la Monaco! Prietena Simonei Halep s-a distrat de minune
Adevarul
Victoraș Micula, smerit la o mănăstire din Oradea: „Am dus cu roaba bolovani. Munca m-a făcut să îmi schimb valorile”
Mediafax
LOVITURĂ pentru Marine Le Pen! Ce se va întâmpla cu candidatura ei la Președinția Franței
Click
A născut fără să-și dea seama! Bebelușul a fost găsit câteva minute mai târziu, sub pături. Cum a fost posibil: „Nu mi-a trecut niciodată prin cap...”
Digi24
A murit Lauren Bennett, interpretă a piesei „Party Rock Anthem” a formației LMFAO şi membră a trupei G.R.L. Artista avea 37 de ani
Cancan.ro
Furtuni puternice lovesc România. 37 de județe sunt vizate de avertizarea ANM
Ce se întâmplă doctore
Maria Dragomiroiu, spectaculoasă în costum de baie la 70 de ani. Imaginile din vacanța petrecută în SUA
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum ajungi mai repede la Beach Please: cu trenul sau cu mașina? Ruta cea mai rapidă
Descopera.ro
Ce fructe să NU pui niciodată în smoothie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-a „pocnit” soția cu un pui congelat
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit circuitul somnului profund care dezvoltă mușchii, arde grăsimile și stimulează creierul