Prima pagină » Știri » Studenți ai Facultății de Limbi Străine, în grevă japoneză din cauza frigului din sălile de curs

Studenți ai Facultății de Limbi Străine, în grevă japoneză din cauza frigului din sălile de curs

Studenți ai Facultății de Limbi Străine, în grevă japoneză din cauza frigului din sălile de curs
Studenți ai Facultății de Limbi Străine, în grevă japoneză din cauza frigului din sălile de curs

Potrivit sursei citate, o parte dintre studenți au intrat în grevă japoneză pe motiv că în sălile de curs ale Facultății de Limbi Străine este frig, plouă, iar pereții au făcut mucegai.

„Studenții Facultății de Limbi și Literaturi Străine își riscă sănătatatea și chiar viața pentru a veni la facultate. Universitatea din București a transmis Ministerului Educației o cifră de școlarizare mult mai mare față de condițiile optime pe care le poate oferi. În acest sens, mii de studenți, cadre didactice și personal auxiliar riscă să facă diverse boli pulmonare din cauza faptului că, în afară de centrala pe care o are în dotare, Universitatea nu a luat în considerare niciodată încălzirea electrică”, se arată într-un comunicat emis de SSUB.

Conform SSUB, și în sediul din strada Pitar Moș al Facultății de Limbi Străine „plouă în sălile de curs iar temperatura în luna decembrie nu a depășit 15 grade”.

Legat de sistarea încălzirii sălilor de curs de la Facultatea de Litere, conducerea instituției a precizat că în zilele de vineri, 5 decembrie, și luni, 8 decembrie, căldura a fost întreruptă în clădirea „Edgar Quinet” a Universității din București din cauza opririi alimentării cu gaze de către Distrigaz Sud, ca urmare a unei avarii în zona Piața Romană – Piața Unirii.

„Subliniem prin urmare că nici conducerea Facultății de Litere, și nici conducerea Universității din București nu sunt responsabile pentru această situație, pe care desigur o regretăm. Atragem în același timp atenția că, dat fiind modul deficitar și neprofesionist al Distrigaz de a dialoga cu consumatorii săi, situația din zilele de 5 decembrie sau 8 decembrie s-ar putea repeta”, se arată într-o precizare publicată pe site-ul a Facultății de Litere, semnată de prodecanul Emil Ionescu.

Într-un comunicat remis MEDIAFAX, oficialii Distrigaz precizează că, „în urma apariției unor defecte tehnice pe rețeaua de distribuție a gazelor naturale operată de Distrigaz Sud Rețele, compania a fost nevoită să sisteze alimentarea cu gaze naturale pentru remedierea acestora în data de 4 decembrie, în intervalul orar 10:00-17:00 și în data de 08.12.2014 în intervalul orar 10:00-15:00, în zona Bd Magheru si Bd Bălcescu”.

Ei au mai precizat că aceste sistări temporare, necesare din motive de siguranță, au fost comunicate prin afișarea anunțurilor aferente la locurile de consum afectate, cu menționarea intervalului de sistare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul MORT în atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Legătura neașteptată dintre testosteron și riscul de cancer